• Akcja Żonkile

          • 19 kwietnia 2024 r. obchodzono 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji  już po raz dwunasty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję Muzeum POLIN. Uczniowie przygotowali z tej okazji apel, wzięli udział w lekcjach dotyczących historii powstania w getcie warszawskim oraz wykonali papierowe żonkile – symbol akcji.

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku.  Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik  Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

             

          • KURATORYJNY KONKURS HISTORYCZNY - ETAP WOJEWÓDZKI

          • Miło nam poinformować, iż uczeń kl.VII - Antoni Berdak wziął udział w III etapie konkursu historycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych i został finalistą tego konkursu. Uczeń przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem pani Małgorzaty Kociuby.

            Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów!

          • Lubelska Próba przed Egzaminem Ósmoklasisty

          • W dniach 9 - 11 kwietnia, najstarsi uczniowie z naszej szkoły przystąpili do  „Lubelskiej Próby przed Egzaminem Ósmoklasisty” organizowanej przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Młodzież  rozwiązywała próbne testy z języka polskiego, matematyki oraz z języka angielskiego. Arkusze egzaminacyjne zostały opracowane zgodnie z podstawą programową i zawierały zadania zgodne z obowiązującymi wymaganiami egzaminacyjnymi.

            Trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!

          • Powiatowy etap OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • 21 marca, w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu, przeprowadzono eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Celem Turnieju jest kształtowanie świadomości młodych ludzi w kwestii ogólnie rozumianego bezpieczeństwa pożarowego a w szczególności: znajomości przepisów przeciwpożarowych, zagrożeń powodowanych przez tlenek węgla. Ponadto Turniej systematyzuje wiedzę na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, jak również pielęgnuje i utrwala historię i tradycję ruchu strażackiego.

            Naszą szkołę reprezentowali w eliminacjach powiatowych zwycięzcy etapu gminnego: Adrianna Pikuzińska i Jakub Chwil

          • Konkurs Wielkanocny

          • W poniedziałek, 18 marca nastąpiło rozstrzygnięcie Plastycznego Konkursu Wielkanocnego, organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie. Na konkurs wpłynęło łącznie 118 prac w dwóch kategoriach: ozdoba świąteczna oraz kartka świąteczna. 

            Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

            Kategoria "Stroik", kl. I-III

            - Brajan Stropek - I miejsce

            - Martyna Tymczak - wyróżnienie

            Kategoria "Kartka Wielkanocna", kl. I-III

            - Jakub Banach - I miejsce

             

            Gratulujemy!

          • Projekt "Innowacyjna Szkoła Google"

          • Miło nam poinformować, że nasza Szkoła została zakwalifikowana do udziału w Programie "INNOWACYJNA SZKOŁA Google".

            Założeniem Programu "INNOWACYJNA SZKOŁA Google" jest zapewnienie placówkom oświatowym kompleksowych rozwiązań w zakresie:

            - konfiguracji i dostępu do bezpłatnej platformy Google Workspace for Education 

            - kompleksowego przeszkolenia kadry dydaktycznej, zespołu IT oraz kadry zarządzającej w obszarze wykorzystania nowych technologii w szkole. 

            - przygotowania  do certyfikacji Google dla edukatorów 

            - voucherów do egzaminów certyfikacyjnych Google dla nauczycieli

            - dostępu do najlepszych, certyfikowanych nauczycieli Google w Polsce (GEG Poland) oraz ich wsparcia

            Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie goo.gle/szkoła

          • Dzień Otwarty w Zespole Szkół nr 2 im. dr. Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie

          • 15 marca uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w Dniu Otwartym w ZS nr 2 im. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Była to doskonała okazja do tego, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, poznać specyfikę poszczególnych zawodów oraz obejrzeć prezentację umiejętności swoich starszych kolegów, które zostały przez nich nabyte podczas zajęć.

          • Informacja dla rodziców uczniów klasy ósmej

          •  

             

            Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół ponadpodstawowych w tym szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień wyboru drogi kształcenia!”.

            W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.

            Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.

            Proponowana Państwu sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 18 do 22 marca 2024 r., w godzinach od 14.00 do 18.00.

            Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:

            1) 509 731 851

            2) 500 303 388

            3) 695 562 906

            4) 662 786 488

            5) 668 356 436

            6) 880 052 509

            Rodzice i Uczniowie mogą także dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2024/2025 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php

          • Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • 5 marca w naszej szkole odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Rywalizowało ze sobą 32 uczniów z 6 szkół.

            Uczniowie: Jakub Chwil i Adrianna Pikuzińska zajęli 1. miejsca w swoich kategoriach i będą reprezentować gminę na szczeblu powiatowym.

            W kategorii klas I-IV 2. miejsce zajęła Nikola Kiesz , a 3. miejsce - Patrycja Grechuta.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Spotkanie rzeczników praw ucznia

          • 4 marca - z inicjatywy Lubelskiego Kuratora Oświaty - odbyła się w Lublinie konferencja rzeczników praw ucznia. Podczas spotkania, którego celem było dzielenie się doświadczeniami oraz dyskusja na temat wyzwań, perspektyw i możliwości stojących przed rzecznikami, poruszono tematy dotyczące mediacji, zagrożeń cyfrowych w szkole oraz zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków.  

            Na spotkaniu naszą szkołę reprezentowała Pani Ewa Mazur.

          • Spotkanie z ósmoklasistami

          • W dniu 29 lutego gościliśmy w naszej szkole Pana Zenona Ważnego – dyrektora Zespołu Szkół nr 2 im. dr. Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Spotkał się on z uczniami klasy ósmej, którym przedstawił bogatą i ciekawą ofertę edukacyjną swojej placówki, zachęcając do wstąpienia w jej mury.

          • Mobilne Planetarium w naszej szkole

          • 27 lutego 2024 r. naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych, pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, uczniowie klas I-VIII podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie. Odbyli podróż na każdą z planet Układu Słonecznego, potem dalej - w głąb Drogi Mlecznej, aż do odległych galaktyk.

            Planetarium wzbudziło wiele pozytywnych emocji.

             

          • Dzień Myśli Braterskiej

          • 24 lutego harcerze 4. Drużyny Harcerskiej "Morusy" - razem z zuchami, harcerzami, wędrownikami i instruktorami Hufca ZHP Zamościu - obchodzili Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie.
            Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ w tym czasie urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell (1857 r.) oraz jego żona Olave Baden-Powell (1889 r.).
            W tym dniu skautki i skauci z całego świata łączą się ze sobą myślami, spotykają się przy wspólnych ogniskach i przesyłają sobie kartki z życzeniami.
            Każda drużyna obecna na wspólnym świętowaniu przygotowała dla pozostałych niespodziankę. Była więc gawęda, śpiewanki, pląsy, gra terenowa, pomysłowe prezenty, złote myśli, pyszne jedzonko i  "Instruktorzy, i nie tylko, w krzywym zwierciadle".

            Wszyscy wspaniale bawili się po harcersku.

          • Wyjazd do Zamościa

          • 22 lutego 2024 roku klasy VI - VIII wraz z opiekunami uczestniczyły w wyjeździe do Zamościa.

            Pierwszym punktem programu była wizyta w CKF "Stylowy", gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć film pt. "Cudowny chłopak. Biały ptak", będący ekranizacją powieści R.J. Palacio.

            Film był bardzo interesujący i wzruszający  Poruszał wiele ważnych wątków, takich jak: pierwsza miłość, empatia, akceptowanie inności, prześladowanie w szkole, odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawiania się grupie w słusznej sprawie. U każdego widza wywołał silnie emocje, niejeden uronił łzę. Film niósł ze sobą bardzo mądre przesłanie - że w każdym z nas tkwi dobroć.

            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta - w ramach doradztwa zawodowego - w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu. Pod opieką jednego z nauczycieli tej szkoły, uczniowie zwiedzili budynek placówki, zapoznali się z jej ofertą edukacyjną, zapleczem sportowym i pracowniami.

            To był miło spędzony dzień!

        • Spotkanie z rodzicami
          • Spotkanie z rodzicami

          • Szanowni Państwo!

            Dnia 26 lutego 2024 r. (poniedziałek) o godz. 16.00.  

            odbędzie zebranie z rodzicami

            podsumowujące pracę w I półroczu

            roku szkolnego 2023/2024.

                                                         Serdecznie zapraszamy.                                           

          • Ogólnopolski Program "Trzymaj formę"

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!", skierowanego do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.

            Program realizowany jest od 17 lat przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Realizacja programu na terenie całego kraju jest możliwa dzięki zaangażowaniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej na szczeblu centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Pracownicy Inspekcji pełnią funkcję koordynatorów Programu, aktywnie wspierając szkoły w jego realizacji.

            Patronami Programu są: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

            Program objęty jest honorowymi patronatami: Minister Zdrowia, Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Cel programu to edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

            Trzymaj formę! To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

            •  
          • Przyrzeczenie harcerskie

          • 7 lutego 2024 r. dziesięciu harcerzy 4. Drużyny Harcerskiej „Morusy” złożyło przyrzeczenie harcerskie. Przyrzeczenie harcerskie to przysięga składana podczas otrzymywania krzyża harcerskiego. Stanowi opis podstawowych zasad obowiązujących w harcerstwie: służby, samodoskonalenia oraz braterstwa. Harcerze z wielką powagą odczytali punkty prawa harcerskiego oraz wypowiedzieli rotę przyrzeczenia. Przyrzeczenie złożyli na jeden z czterech żywiołów - ogień,  zgodnie z tradycja drużyny. Jako symbol przynależności do Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali krzyż harcerski, który starsi harcerze przypięli im do munduru.

            Po zakończonej ceremonii przyrzeczenia odbyły się śpiewanki i wspólna zabawa przy pląsach harcerskich.