• Zbiórka darów

          • W ramach współpracy harcerzy Hufca Zamość z Klubem Rotary w Zamościu harcerze z działającej przy naszej szkole 4. DH "Morusy" zorganizowali - w ramach akcji "Konwój 15 busów do 15 Domów Dziecka w obwodzie Równe"  - zbiórkę darów (artykułów papierniczych i spożywczych) dla dzieci w Ukrainie. Transport z darami wyruszył w drogę w dniu 24 marca 2023 r.

          • "Powstańcy`44 - pamiętamy!"

          • Zakończyła się trzecia edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy’44 – pamiętamy!”, która w tym roku została objęta patronatem Kampanii BohaterON - Włącz historię!, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

            Cele ogólne projektu:

            - rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego,

            - budowanie tożsamości narodowej uczniów, rozbudzanie uczuć patriotycznych,

            - ukazanie wpływu wojny na losy powstańców, cywilów i dzieci,

            - poznanie życiorysów Powstańców,

            - zapoznanie uczniów z materiałami źródłowymi (filmy, zdjęcia, ilustracje, teksty źródłowe),

            - uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych,

            - uświadomienie konieczności dbania o pokój na świecie,

            - poznanie lektur obowiązkowych: „Ziela na kraterze” Wańkowicza, twórczości K. K. Baczyńskiego,

            - poznanie lektur uzupełniających (wybór),

            - rozwijanie kompetencji kluczowych.

                        Tegoroczny projekt ukończyło 60 szkół. W zajęciach uczestniczyło 3482 uczniów pod opieką 146 nauczycieli. Dla Powstańców zebrano łącznie 9581,01 zł (5109,76zł do skarbonki oraz 4471,21zł bezpośrednio do zbiórki poprzez przelewy tradycyjne).

            Wśród uczestniczących w projekcie szkół znajdowała się również nasza placówka. W ramach realizacji projektu uczniowie klasy VIII omawiali na lekcjach następujące treści:

            1. Przebieg Powstania Warszawskiego,

            2. Codzienność w czasie powstania (żywność, zdrowie i higiena),

            3. Symbole Polski Walczącej,

            4. Trzy Warszawy – ulice, schrony i podziemie,

            5. Cywile podczas Powstania Warszawskiego,

            6. Młodociani żołnierze Powstania Warszawskiego,

            7. Dzieci w czasie powstania - Harcerska Poczta Polowa,

            8. Krzysztof Kamil Baczyński – poeta walczącej stolicy (wiersze wybrane),

            9. Życie i śmierć Krystyny Wańkowiczówny („Ziele na kraterze” M. Wańkowicza),

            10. Emocje rodzica po stracie dziecka (list do Krysi z „Ziela na kraterze” M. Wańkowicza).

            11. Dlaczego powinniśmy pamiętać o Powstańcach?

            12. Jak nie dopuścić do kolejnej wojny? Co jest w życiu ważne?

            Udział w projekcie był punktem wyjścia do ciekawych i wartościowych refleksji.

            Uczestnictwo w projekcie pokazało młodzieży, że zagadnienie historyczne da się realizować na wielu płaszczyznach, a wiedzę można zdobywać też przez zabawę.

             

          • „Tydzień wyboru drogi kształcenia”

          • Informujemy, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień wyboru drogi kształcenia”.

            W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.

            Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.

            Proponowana sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień  od 6 do 10 marca 2023 r., w godzinach od 14.00 do 18.00.

            Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:

            1)      500 303 388

            2)      509 731 851

            3)      668 356 436

            4)      881 238 455

            5)      605 635 605

            Rodzice i Uczniowie mogą także dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2023/2024 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php .

          • Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Dnia 2 marca 2023 roku w naszej szkole obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe ustanowione zostało 3 lutego 2011 roku przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Żołnierze Wyklęci, często zwani Żołnierzami Niezłomnymi, w ramach ruchu partyzanckiego stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Byli wśród nich żołnierze byłej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji „Niepodległość”, „Wolność i Niezawisłość” i wielu innych. Ścigani i prześladowani prowadzili walkę z machiną komunistycznego terroru.

            Do najbardziej znanych „Żołnierzy Wyklętych” należeli: rotmistrz Witold Pilecki, Hieronim Dekutowski - „Zapora”, Stanisłw Sojczyński - „Warszyc”, Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”, Józef Kuraś – „Ogień”, Henryk Flame – „Bartek”, Danuta Siedzikówna – „Inka”.

            Ostatni żołnierz niepodległościowego podziemia, Józef Franczak -„Lalek” zginął w obławie na Lubelszczyźnie,  18 lat po wojnie,  w dn. 21 października 1963 roku.

            Uczestniczący w apelu mogli się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat żołnierzy antykomunistycznego podziemia, poznać ich sylwetki oraz wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły. Całość apelu została uświetniona wierszami i pieśniami patriotycznymi.

            Podczas uroczystości korzystaliśmy ze  sprzętu  dofinansowanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu ,,Laboratoria Przyszłości”.

          • Bal karnawałowy z okazji Dnia Myśli Braterskiej

          • Dnia 18 lutego 2023 r. harcerze 4. Drużyny Harcerskiej „Morusy” uczestniczyli w balu karnawałowym, który odbył się z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Garnizonowym Klubie Oficerskim w Zamościu. Razem z harcerzami innych drużyn Hufca Zamość świętowali ważny dla harcerzy dzień, upamiętniający rocznicę urodzin Roberta Baden Powella, założyciela ruchu skautowego na świecie .