Drodzy Rodzice!
Dyrektor Szkoły, wychowawcy i nauczyciele zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w dniu 27.04.2023 r. (czwartek) o godz. 16.00 w budynku Szkoły.
Drodzy Rodzice!
Dyrektor Szkoły, wychowawcy i nauczyciele zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w dniu 27.04.2023 r. (czwartek) o godz. 16.00 w budynku Szkoły.
30 i 31 marca 2023 r. uczniowie klas IV – VII naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach V edycji projektu: „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „W krainie mszarów i szuwarów”.
W ramach zajęć uczniowie obejrzeli wystawę tematyczną „W krainie jodły, buka i tarpana”. Jest to wyjątkowa ekspozycja, która prezentuje różnorodne środowiska RPN. Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl, wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem pokazał dzieciom świat przyrody Parku i Roztocza. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny o walorach Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Po zajęciach w Ośrodku Muzealnym RPN-u uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych na terenie parku.
30 marca 2023 r. w naszej szkole gościliśmy pana Bartłomieja Białowolskiego, który w klasach VII i VIII przeprowadził zajęcia z zakresu edukacji prawnej w ramach akcji „Lekcje z Temidą”. Program ten ma na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się:
Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?
Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
Jakie prawa ma konsument?
Czym jest stalking?
Jak reagować na prześladowanie w szkole?
Gdzie szukać przepisów prawa?
Co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?
Poruszone zostały także kwestie odpowiedzialności za treści publikowane w internecie.
Organizatorem „Lekcji z Temidą” jest Fundacja Altum. Program finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
W dniu 27 marca 2023 r . został rozstrzygnięty Plastyczny Konkurs Wielkanocny, którego organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie. Spośród licznych uczestników Konkursu komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
STROIK:
KL. I – III
I miejsce – Martyna Tymczak, kl. II
III miejsce – Anna Todys, kl. III
wyróżnienie – Mateusz Wołoszyn, kl. III
Kl. IV – VIII
II miejsce – Alan Stropek, kl. V
III miejsce – Marta Kowalik, kl. V
wyróżnienie – Gabriela Tyszko, kl. V
KARTKA ŚWIĄTECZNA
I miejsce – Grzegorz Kasiedczak, kl. I
Serdecznie gratulujemy!
Dnia 24 marca 2023 r. uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą -Panią Małgorzatą Kociubą i opiekunami - Panią Ewą Mazur i Panią Małgorzatą Rzemieniuk, wybrali się na wycieczkę historyczną do Szczebrzeszyna. Celem wycieczki było poznanie zabytków miejscowości oraz kształcenie wśród uczniów zainteresowań historią regionu. W ramach zajęć Szkolnego Klubu Miłośników Historii uczniowie przygotowali informacje historyczne na temat zabytków występujących w Szczebrzeszynie. Czynnie zaangażowali się w przebieg wycieczki edukacyjnej i z wielkim zaangażowaniem przekazywali kolegom i koleżankom przygotowane przez siebie informacje na temat wybranych zabytków. W ramach wycieczki zwiedzili: kościoły: św. Mikołaja, św. Katarzyny, św. Leonarda, a także: synagogę, cerkiew, kirkut, kapliczkę upamiętniającą wygnanie Arian, pomnik Chrząszcza, mogiły żołnierzy AK.
Uczniowie obejrzeli również wystawę fotografii pt. "Jan Zamoyski i jego najbliżsi" udostępnioną w Centrum Edukacyjno - Muzealnym w Szczebrzeszynie oraz eksponaty w Muzeum Starych Zegarów.
Była to dla dzieci ciekawa, żywa lekcja historii, którą sami stworzyli. Wykazali się wysoką kulturą osobistą oraz wiedzą historyczną na temat zabytków Szczebrzeszyna.
W dniu 20 marca 2023 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbyły się uroczyste obchody związane z upamiętnieniem 80. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie. Celem wydarzenia zatytułowanego „Pamięć jest naszym obowiązkiem” jest edukowanie mieszkańców regionu oraz przekazanie prawdy historycznej o zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943.
W uroczystych obchodach wzięli udział uczniowie klas V, VII i VIII naszej szkoły.
Program uroczystości przedstawiał się następująco:
• powitanie gości;
• „Zagłada Żydów na Lubelszczyźnie – rys historyczny” – dr hab. Sabina Bober, prof. KUL – Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL;
• Upamiętnienie miejsc życia i Zagłady Żydów na Lubelszczyźnie – Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego;
• „Szlakiem lubelskich sztetli” (cykl reportaży TVP3 Lublin) – Ryszard Montusiewicz, dyrektor – redaktor naczelny TVP Oddział w Lublinie;
• projekcja reportażu;
• prezentacja cyklu „Szlakiem lubelskich sztetli” – autorka red. Anna Kurzępa, TVP3 Lublin;
• projekcja reportażu;
• relacja Jerzego Wójcika, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych w Niemcach, na temat szkolnych obchodów rocznicy Zagłady Żydów;
• wystąpienia przedstawicieli samorządów, które włączyły się w upamiętnianie 80. rocznicy Akcji Reinhardt;
• koncert artystów Teatru Muzycznego w Lublinie – pieśni żydowskie w wykonaniu solistów: Doroty Szostak-Gąski i Jakuba Gąski oraz pianistki: Małgorzaty Papiewskiej.
Powered by aSc EduPage