• Spotkanie z Rodzicami

• Drodzy Rodzice!

Dyrektor Szkoły, wychowawcy i nauczyciele zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w dniu  27.04.2023 r. (czwartek) o godz. 16.00 w budynku Szkoły.

• Zajęcia edukacyjne „W krainie mszarów i szuwarów” w RPN

30 i 31 marca 2023 r. uczniowie  klas IV – VII  naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych  w ramach  V edycji projektu: „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem  „W krainie mszarów i szuwarów”.

W ramach zajęć uczniowie obejrzeli wystawę tematyczną „W krainie jodły,  buka i tarpana”. Jest to wyjątkowa ekspozycja, która  prezentuje różnorodne środowiska RPN. Ten  niepowtarzalny, multimedialny spektakl, wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem pokazał dzieciom świat przyrody Parku i Roztocza. Uczniowie  obejrzeli również  film edukacyjny o walorach Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Po zajęciach w Ośrodku Muzealnym RPN-u uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych na terenie parku.

• "Lekcje z Temidą"

• 30 marca 2023 r. w naszej szkole gościliśmy pana Bartłomieja Białowolskiego, który w klasach VII i VIII przeprowadził zajęcia z zakresu edukacji prawnej w ramach akcji „Lekcje z Temidą”. Program ten ma na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się:

Dlaczego ludzie stworzyli prawo?

Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?

Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

Jakie prawa ma konsument?

Czym jest stalking?

Jak reagować na prześladowanie w szkole?

Gdzie szukać przepisów prawa?

Co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

Poruszone zostały także kwestie odpowiedzialności za treści publikowane w internecie.

Organizatorem „Lekcji z Temidą” jest Fundacja Altum. Program finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

• Plastyczny Konkurs Wielkanocny

• W dniu 27 marca 2023 r . został rozstrzygnięty Plastyczny Konkurs Wielkanocny, którego organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie. Spośród licznych uczestników Konkursu komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

STROIK:

KL. I – III

I miejsce – Martyna Tymczak, kl. II

III miejsce – Anna Todys, kl. III

wyróżnienie – Mateusz Wołoszyn, kl. III

Kl. IV – VIII

II miejsce – Alan Stropek, kl. V

III miejsce – Marta Kowalik, kl. V

wyróżnienie – Gabriela Tyszko, kl. V

KARTKA ŚWIĄTECZNA

I miejsce – Grzegorz Kasiedczak, kl. I

Serdecznie gratulujemy!

• Wycieczka historyczna do Szczebrzeszyna

•       Dnia 24 marca 2023 r. uczniowie klasy IV  wraz z wychowawcą -Panią Małgorzatą Kociubą i opiekunami -   Panią Ewą Mazur i Panią Małgorzatą Rzemieniuk, wybrali się na wycieczkę historyczną do Szczebrzeszyna. Celem wycieczki było poznanie zabytków  miejscowości oraz kształcenie wśród uczniów zainteresowań historią regionu. W ramach zajęć Szkolnego Klubu Miłośników Historii uczniowie przygotowali  informacje historyczne na temat  zabytków występujących w Szczebrzeszynie. Czynnie zaangażowali się w przebieg wycieczki edukacyjnej i z wielkim zaangażowaniem przekazywali kolegom i koleżankom przygotowane przez siebie informacje na temat wybranych zabytków. W ramach  wycieczki  zwiedzili: kościoły: św. Mikołaja, św. Katarzyny, św. Leonarda, a także: synagogę, cerkiew,  kirkut, kapliczkę upamiętniającą wygnanie Arian, pomnik Chrząszcza, mogiły żołnierzy AK.

Uczniowie obejrzeli również  wystawę  fotografii pt. "Jan Zamoyski i jego najbliżsi"  udostępnioną w Centrum Edukacyjno - Muzealnym w Szczebrzeszynie oraz  eksponaty w Muzeum Starych Zegarów.

Była to dla dzieci  ciekawa, żywa lekcja historii, którą sami stworzyli. Wykazali się wysoką kulturą osobistą oraz wiedzą historyczną na temat zabytków Szczebrzeszyna.

• Obchody 80. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie

W dniu 20 marca 2023 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbyły się uroczyste obchody związane z upamiętnieniem 80. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie. Celem wydarzenia zatytułowanego „Pamięć jest naszym obowiązkiem” jest edukowanie mieszkańców regionu oraz przekazanie prawdy historycznej o zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943.

W uroczystych obchodach wzięli udział uczniowie klas V, VII i VIII naszej szkoły.

Program uroczystości przedstawiał się następująco:

• powitanie gości;

• „Zagłada Żydów na Lubelszczyźnie – rys historyczny” – dr hab. Sabina Bober, prof. KUL – Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL;

• Upamiętnienie miejsc życia i Zagłady Żydów na Lubelszczyźnie – Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego;

• „Szlakiem lubelskich sztetli” (cykl reportaży TVP3 Lublin) – Ryszard Montusiewicz, dyrektor – redaktor naczelny TVP Oddział w Lublinie;

• projekcja reportażu;

• prezentacja cyklu „Szlakiem lubelskich sztetli” – autorka red. Anna Kurzępa, TVP3 Lublin;

• projekcja reportażu;

• relacja Jerzego Wójcika, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych w Niemcach, na temat szkolnych obchodów rocznicy Zagłady Żydów;

• wystąpienia przedstawicieli samorządów, które włączyły się w upamiętnianie 80. rocznicy Akcji Reinhardt;

• koncert artystów Teatru Muzycznego w Lublinie – pieśni żydowskie w wykonaniu solistów: Doroty Szostak-Gąski i Jakuba Gąski oraz pianistki: Małgorzaty Papiewskiej.