• Powiatowy etap OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • 21 marca, w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu, przeprowadzono eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Celem Turnieju jest kształtowanie świadomości młodych ludzi w kwestii ogólnie rozumianego bezpieczeństwa pożarowego a w szczególności: znajomości przepisów przeciwpożarowych, zagrożeń powodowanych przez tlenek węgla. Ponadto Turniej systematyzuje wiedzę na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, jak również pielęgnuje i utrwala historię i tradycję ruchu strażackiego.

            Naszą szkołę reprezentowali w eliminacjach powiatowych zwycięzcy etapu gminnego: Adrianna Pikuzińska i Jakub Chwil

          • Konkurs Wielkanocny

          • W poniedziałek, 18 marca nastąpiło rozstrzygnięcie Plastycznego Konkursu Wielkanocnego, organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie. Na konkurs wpłynęło łącznie 118 prac w dwóch kategoriach: ozdoba świąteczna oraz kartka świąteczna. 

            Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

            Kategoria "Stroik", kl. I-III

            - Brajan Stropek - I miejsce

            - Martyna Tymczak - wyróżnienie

            Kategoria "Kartka Wielkanocna", kl. I-III

            - Jakub Banach - I miejsce

             

            Gratulujemy!

          • Projekt "Innowacyjna Szkoła Google"

          • Miło nam poinformować, że nasza Szkoła została zakwalifikowana do udziału w Programie "INNOWACYJNA SZKOŁA Google".

            Założeniem Programu "INNOWACYJNA SZKOŁA Google" jest zapewnienie placówkom oświatowym kompleksowych rozwiązań w zakresie:

            - konfiguracji i dostępu do bezpłatnej platformy Google Workspace for Education 

            - kompleksowego przeszkolenia kadry dydaktycznej, zespołu IT oraz kadry zarządzającej w obszarze wykorzystania nowych technologii w szkole. 

            - przygotowania  do certyfikacji Google dla edukatorów 

            - voucherów do egzaminów certyfikacyjnych Google dla nauczycieli

            - dostępu do najlepszych, certyfikowanych nauczycieli Google w Polsce (GEG Poland) oraz ich wsparcia

            Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie goo.gle/szkoła

          • Dzień Otwarty w Zespole Szkół nr 2 im. dr. Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie

          • 15 marca uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w Dniu Otwartym w ZS nr 2 im. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Była to doskonała okazja do tego, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, poznać specyfikę poszczególnych zawodów oraz obejrzeć prezentację umiejętności swoich starszych kolegów, które zostały przez nich nabyte podczas zajęć.

          • Informacja dla rodziców uczniów klasy ósmej

          •  

             

            Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół ponadpodstawowych w tym szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień wyboru drogi kształcenia!”.

            W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.

            Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.

            Proponowana Państwu sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 18 do 22 marca 2024 r., w godzinach od 14.00 do 18.00.

            Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:

            1) 509 731 851

            2) 500 303 388

            3) 695 562 906

            4) 662 786 488

            5) 668 356 436

            6) 880 052 509

            Rodzice i Uczniowie mogą także dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2024/2025 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php

          • Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • 5 marca w naszej szkole odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Rywalizowało ze sobą 32 uczniów z 6 szkół.

            Uczniowie: Jakub Chwil i Adrianna Pikuzińska zajęli 1. miejsca w swoich kategoriach i będą reprezentować gminę na szczeblu powiatowym.

            W kategorii klas I-IV 2. miejsce zajęła Nikola Kiesz , a 3. miejsce - Patrycja Grechuta.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Spotkanie rzeczników praw ucznia

          • 4 marca - z inicjatywy Lubelskiego Kuratora Oświaty - odbyła się w Lublinie konferencja rzeczników praw ucznia. Podczas spotkania, którego celem było dzielenie się doświadczeniami oraz dyskusja na temat wyzwań, perspektyw i możliwości stojących przed rzecznikami, poruszono tematy dotyczące mediacji, zagrożeń cyfrowych w szkole oraz zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków.  

            Na spotkaniu naszą szkołę reprezentowała Pani Ewa Mazur.

          • Mobilne Planetarium w naszej szkole

          • 27 lutego 2024 r. naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych, pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, uczniowie klas I-VIII podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie. Odbyli podróż na każdą z planet Układu Słonecznego, potem dalej - w głąb Drogi Mlecznej, aż do odległych galaktyk.

            Planetarium wzbudziło wiele pozytywnych emocji.

             

          • Ogólnopolski Program "Trzymaj formę"

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!", skierowanego do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.

            Program realizowany jest od 17 lat przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Realizacja programu na terenie całego kraju jest możliwa dzięki zaangażowaniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej na szczeblu centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Pracownicy Inspekcji pełnią funkcję koordynatorów Programu, aktywnie wspierając szkoły w jego realizacji.

            Patronami Programu są: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

            Program objęty jest honorowymi patronatami: Minister Zdrowia, Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Cel programu to edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

            Trzymaj formę! To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

            •  
          • Etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Wolna Elekcja 2023”

          • W piątek 24 listopada 2023r. uczniowie kl.VII - Antoni Berdak, Szymon Popek oraz Bartosz Bednarz wzięli udział w regionalnych rozgrywkach Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Wolna Elekcja 2023” organizowanego przez Muzeum Historii Polski.  

            Etap regionalny konkursu odbył się w Szkole Podstawowej nr 38 w Lublinie. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas siódmych i ósmych z całego województwa lubelskiego.
            Konkurs opierał się na grze karcianej, w której uczestnicy wcielali się w postacie historyczne z czasów wolnej elekcji, w tym kandydatów na króla oraz przedstawicieli polskiej szlachty. Rozgrywka odbywała się w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani w negocjacje, które budziły mnóstwo pozytywnych emocji. Uczniowie świetnie się bawili i przy tym  utrwalili swoją wiedzę historyczną. Reprezentanci naszej szkoły wywalczyli trzeci wynik w województwie.

            Gratulujemy naszym młodym historykom i życzymy dalszych sukcesów!

          • Projekt "BohaterON w Twojej Szkole"

          • Od 10 września do 15 listopada uczniowie klas I - VIII  ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie kolejny raz brali udział w  akcji "BohaterON. Włącz historię!"  Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt cieszył się zainteresowaniem uczniów, którzy wzięli  udział w zajęciach edukacyjnych opracowanych na podstawie scenariuszy  przygotowanych przez organizatorów, zapoznali się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi Powstania Warszawskiego, wysłuchali  fragmentów koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", a następnie - zgodnie z przesłaniem akcji - pokazali, że pamiętają o Powstańcach i są dumni z ich bohaterskiej  postawy.

            Uczniowie naszej szkoły  na portalu "Dumni z Powstańców", nowym wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim, wpisali osobiste życzenia i podziękowania dla Powstańców.
            Uczniowie klas I-III zapoznali się z filmem edukacyjnym "Bohaterem być dawniej i dziś" i zapoznali się z takimi pojęciami jak ojczyzna i bohater. Wspólnie śpiewali hymn narodowy, robili flagi Polski, kotyliony, godło polskie oraz godnie uczcili dzień 11 listopada. Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Uczniowie klas IV-VI zapoznali się z filmem edukacyjnym "Iskra nadziei", dzięki któremu mogli zapoznać się z wydarzeniami, które miały miejsce ponad 80 lat temu. Zapoznali się jak wyglądała Warszawa 1 sierpnia 1944r. oczami ich rówieśniczki. Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, odkryli także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.
            Uczniowie klas VII-VIII zapoznali się z filmem edukacyjnym "Uparte serce tego miasta - warszawiacy i ich miasto oczami reporterów", dzięki któremu zapoznali się ze wspomnieniami uczestników Powstania Warszawskiego. Dokonywali analizy uczuć i emocji, jakie towarzyszyły wtedy ludziom. Dowiedzieli się, dlaczego budowali barykady,  jak wielką odwagą wykazywały się sanitariuszki i łączniczki, kim byli gołębiarze, kogo nazywano roznosicielami radości, jakie zadania miały szczury kanałowe i co wydarzyło się na Woli w pierwszych dniach Powstania.
            Uczniowie klas IV-VIII analizowali poezję dotyczącą Powstania Warszawskiego, tworzyli prezentacje multimedialne,  wykonywali znak Polski Walczącej oraz uczcili pamięć o poległych żołnierzach poprzez uprzątnięcie mogił  żołnierzy AK i zapalenie zniczy. Zredagowali 13 wpisów, w których dziękowali powstańcom za to, że dzięki nim żyją w  wolnej Polsce. Swoje słowa często opatrzyli fotografiami nawiązującymi do podjętych przez Powstańców działań wojennych. Uczniowie dziękowali Powstańcom za odwagę i poświęcenie w walce o wolność Polski, życząc zdrowia i długich szczęśliwych lat życia.