Dnia 11.06. 2015r.w naszej szkole gościła Grupa rekonstrukcyjna "Hefaystos",która przedstawiła uczniom pokaz historyczny pt."W starożytnej Grecji".Uczniowie podczas pokazu zapoznali się z życiem w starożytnej Grecji i rządzącym nią prawam , spuścizną kultury antycznej tj.teatr, nauka , filozofia , wierzenia, wysluchali opowieści o najsłynniejszych bitwach i greckich militariach oraz dowiedzieli się jaki wpływ miała cywilizacja antyczna na dalsze dzieje Europy.Pokaz obfitował w liczne atrakcje dla sluchaczy, gdyż prowadzony był w formie interaktywnego udziału widzów.Była to wspaniała "lekcja historii na żywo".
Pokaz historyczny "Świat starożytnej Grecji"
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA JĘZYKOWE UCZNIÓW
W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie w ramach projektu „Uczeń twórcą przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zrealizowano zajęcia rozwijające zainteresowania językowe. Zajęcia adresowane były do uczniów kl. IV - V szkoły podstawowej.
i realizowane były od początku października 2014 roku.Program zajęć skupił uwagę na uświadomieniu uczniom klas IV – V, jak istotne jest uczenie się języka angielskiego. Przeprowadzone zajęcia podniosły wśród uczestników projektu poziom umiejętności językowych, postawę ciekawości i otwartości na wszystko,
co jest wokół nas. Ponadto kształtowały umiejętność pracy zespołowej podczas wykonywania różnych zadań oraz projektów mających na celu rozwiązywanie różnych problemów. Uczniowie utrwalili oraz pogłębili zdobyta wcześniej wiedzę – zarówno w zakresie gramatyki i słownictwa, jak również informacje dotyczące kultury, geografii, zwyczajów oraz historii Wielkiej Brytanii. Ponadto uzupełnili wiedzę poprzez zabawę językiem angielskim
w odniesieniu do treści omawianych na innych przedmiotach. W trakcie zajęć uczniowie korzystali między innymi z takich materiałów dydaktycznych, jak.:- CREATE – A- PROMPT,
- BIG BOX OF SENTENCE BUILDING,
- SENTENCE BUILDING LEARNING CENTRE,
- MACMILLAN TOPICS,
- PROFESOR HENRY – ANGIELSKI (SŁOWNICTWO),
- READING A FLASH – BUILDING SECTENCES ORAZ READING RODS’
( zakupionych w ramach realizowanego projektu.)
Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Prowadzone były według ustalonego programu nauczania. Zintegrowane kształcenie przedmiotowe przyczyniło się do tego, iż uczniowie uzupełnili wiedzę o dodatkowy materiał.
Na rozpoczęcie oraz zakończenie zajęć przeprowadzony został test diagnozujący, który miał na celu ocenę wiedzy i umiejętności uczniów. Analiza wyników ukazała wzrost poziomu wiedzy u poszczególnych uczniów, który wynosił od kilku do kilkudziesięciu procent.
Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka polskiego
W roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie w ramach projektu „Uczeń – twórcą przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowano zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka polskiego. Zajęcia prowadzone były od października 2014r. do maja 2015r. w wymiarze 60 godz. Przeznaczone były dla uczniów mających trudności i miały na celu wyrównywanie braków w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
W trakcie zajęć uczniowie doskonalili technikę czytania, ćwiczyli umiejętność cichego czytania tekstów ze zrozumieniem. Odpowiadali na pytania dotyczące elementów świata przedstawionego i problematyki czytanych tekstów. Rozwiązywali przykładowe testy, wypowiadali się na zadane tematy. Utrwalali pojęcia z zakresu teorii literatury, np.: narrator, baśń, mit, świat przedstawiony itp.
Korzystając z tablic ortograficznych, tekstów dyktand, programów multimedialnych, zasobów internetu (krzyżówek, quizów), uczniowie powtarzali i utrwalali znajomość reguł ortograficznych i zgodną z nimi pisownię wyrazów, w tym:
- pisownię wyrazów z „ó, u, rz, ż, ch, h”,
- pisownię wyrazów małą i dużą literą,
- pisownię „nie” z różnymi częściami mowy.
Podczas zajęć ćwiczono umiejętność rozpoznawania poszczególnych części mowy i określania ich form gramatycznych (rzeczownika, czasownika, przymiotnika itp.).
Uczniowie wykonywali ćwiczenia redakcyjne w zakresie krótszych i dłuższych form wypowiedzi: listu, zaproszenia, opisu miejsca, opisu postaci literackiej, kartki pocztowej, przepisu. Korzystając ze słowników, tekstów literackich i innych źródeł wiedzy uczniowie wzbogacali zasób słownictwa używanego w pracach pisemnych i w wypowiedziach ustnych.
Na zajęciach stosowano różnorodne formy i metody pracy, uwzględniające możliwości i potrzeby uczniów. Starano się angażować do aktywnego udziału w zajęciach wszystkich uczniów.
W realizacji poszczególnych zadań bardzo przydatne okazały się pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu: tablice gramatyczno-ortograficzne, programy multimedialne, książki itp. Wzbogacały i urozmaicały formy i metody pracy.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczy wysoka frekwencja. Dzieci stały się bardziej śmiałe, chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, nabrały nawyków samokontroli, samodoskonalenia i współpracy w grupie.
Zwieńczeniem zajęć był wyjazd uczniów do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i udział w spektaklu „Książe i żebrak” na podstawie powieści Marka Twaina. Dostarczył on uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
Na rozpoczęcie oraz zakończenie zajęć przeprowadzony został test diagnozujący, który miał na celu ocenę wiedzy i umiejętności uczniów. Analiza wyników pozwala stwierdzić, że dzięki zrealizowanym zajęciom nastąpił przyrost wiedzy u poszczególnych uczestników zajęć.
Zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczne
Szkoła Podstawowa w Bodaczowie w roku szkolnym 2014/2015 uczestniczyła w projekcie „ Uczeń – twórcą przyszłości” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pośród zajęć realizowanych w ramach projektu odbywały się między innymi zajęcia rozwijające zainteresowana matematyczne. Prowadzone były w okresie od października 2014r. do maja 2015r., w wymiarze 60 godz. W zajęciach uczestniczyli uczniowie kl. IV i V.
Podstawowym celem zajęć była popularyzacja matematyki wśród dzieci, inspirowanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, motywowanie do poszerzania swoich wiadomości, do samodzielnej i systematycznej pracy oraz podnoszenia poziomu wiedzy matematycznej, wykorzystywanie wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów z zakresu różnych dziedzin kształcenia szkolnego oraz życia codziennego.
Zadania i ćwiczenia dobrane były w taki sposób, aby pobudzały naturalne zainteresowania uczniów i zachęcały do podejmowania inicjatyw i realizowania własnych pomysłów.
W trakcie realizacja zajęć zostały zdiagnozowane wiadomości i umiejętności uczniów. Analizując wyniki testu, na zajęciach utrwalano umiejętności zdobyte na lekcjach matematyki, uczono logicznego myślenia, kształtowano umiejętności poszukiwania różnych rozwiązań oraz doboru metody rozwiązania zadania, rozwijano pamięć oraz doskonalono sprawność rachunkową.
Stosowane na zajęciach pomoce dydaktyczne (zakupione w ramach projektu) min. oprogramowanie EduRom Matematyka oraz Lekcjotek@ oraz tablica interaktywna sprawiły, że każdy uczestnik grupy aktywnie uczestniczył w procesie uczenia się.
Udział w zajęciach pomógł uczniom w pokonywaniu trudności w nauce, większość z nich poprawiła swoje oceny z matematyki, zmotywował uczniów do samodzielnego poszerzania swoich zainteresowań i wiedzy. Dzięki uczestnictwu w zajęciach motywacja do nauki wzrosła. Uczniowie angażowali się w powierzone im zadania. Według uczestników treści przekazywane były w sposób zrozumiały i interesujący, a sposób prowadzenia zajęć sprzyjał aktywności uczniów.
Zadawalające jest to, że uczniowie w przyszłości chcieliby uczestniczyć w zajęciach tego typu i są zainteresowani dalszym pogłębianiem wiedzy z matematyki. Wynika z tego, że realizacja zajęć przyniosła zamierzone efekty.
WRĘCZENIE NAGRÓD W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Dnia 18 czerwca (czwartek) o godzinie 10.00 nastąpi wręczenie nagród w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKOWYM "I AM GOOD AT ENGLISH" oraz Międzyszkolnym konkursie plastycznym "MY PLANET NEEDS HELP". Serdecznie zapraszamy.
PILNE!!!
Drodzy Rodzice!
W związku z remontem drogi publicznej oraz prac nad przebudową chodnika w Bodaczowie
Dyrektor Szkoły Podstawowej
prosi o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom - zarówno w drodze do szkoły,
jak i podczas powrotu do domu.
Informujemy, że pracownicy posiadający uprawnienia do przeprowadzania dzieci
na przejściu dla pieszych - nie będą przeprowadzać uczniów - aż do momentu
zakończenia prac związanych z przebudowa chodnika.
Proponujemy wybór drogi zakładowej (przebiegającej obok płotu zakładowego).
WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO "I AM GOOD AT ENGLISH"
KLASY I - III:
I miejsce: OSTASZEWSKA ALEKSANDRA – 62 pkt.
II miejsce: BICZAK ANNA – 61,5 pkt.
WOJCIECHOWSKI MIŁOSZ – 61,5 pkt.
III miejsce: BIZIOR PATRYCJA – 61 pkt.
PYŚ MAGDALENA - 61 pkt.Wyróżnienie: DURA EMILIA – 53,5 pkt.
KŁUS AGATA – 55,5 pkt.
MACH SZYMON – 57,5 pkt.
MOMOT MARCEL – 56 pkt.
NIEŚPIAŁ ADRIAN – 59,5 pkt.
RADYMIAK KINGA – 58 pkt.
SKUBA EMILIA – 50,5 pkt.
RZESZUTKO BARTOSZ - 51 pkt.Dyplomy za udział w konkursie:
DEREŃ KAROLINA – 49 pkt.
NOSEK MAGDALENA – 46 pkt.
SIEMKO SYLWIA – 44,5 pkt.
ZYGMUNT SZYMON – 46,5 pkt.KLASY IV - VI:
I miejsce: BEDNARZ HUBERT – 67 pkt.
II miejsce: KURON JULIA – 63,5 pkt.
III miejsce: SKWARYŁO KAROLINA – 58 pkt.Wyróżnienie:
BŹDZIUCH JUSTYNA – 51,5 pkt.
GRANDA SEBASTIAN – 50,5 pkt.
KOSSAKOWSKI WIKTOR – 52,5 pkt.Dyplomy za udział w konkursie:
DORN MAKSYMILIAN – 38 pkt.
MIODUNA ZUZANNA – 33,5 pkt.
MUZYCZUK JULIA – 27 pkt.
NOSEK MATEUSZ – 41 pkt.
PACZEWSKA IZABELA – 28,5 pkt.
PONIEWAŻ JULIA – 27 pkt.
RUSZCZAK KRYSTIAN – 38,5 pkt.
WOLICKI PIOTR - nb
III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO "I AM GOOD AT ENGLISH"
LISTY UCZESTNIKÓW
KLASY I - III:
- BICZAK ANNA
- BIZIOR PATRYCJA
- DEREŃ KAROLINA
- DURA EMILIA
- KŁUS AGATA
- MACH SZYMON
- MOMOT MARCEL
- NOSEK MAGDALENA
- NIEŚPIAŁ ADRIAN
10.OSTASZEWSKA ALEKSANDRA
11.PYŚ MAGDALENA
12.RADYMIAK KINGA
13.SIEMKO SYLWIA
14.SKUBA EMILIA
15.RZESZUTKO BARTOSZ
16.WOJCIECHOWSKI MIŁOSZ
17.ZYGMUNT SZYMON
KLASY IV - VI:
- BEDNARZ HUBERT
- BŹDZIUCH JUSTYNA
- DORN MAKSYMILIAN
- GRANDA SEBASTIAN
- KOSSAKOWSKI WIKTOR
- KURON JULIA
- MIODUNA ZUZANNA
- MUZYCZUK JULIA
- NOSEK MATEUSZ
10.PACZEWSKA IZABELA
11.PONIEWAI JULIA
12.SKWARYŁO KAROLINA
13.RUSZCZAK KRYSTIAN
14.WOLICKI PIOTR
Zajęcia z przyrody w ramach projektu "Uczeń - twórcą przyszłośći"
Szkoła Podstawowa w Bodaczowie w roku szkolnym 2014/2015 uczestniczyła w projekcie „ Uczeń – twórcą przyszłości” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W cyklu zajęć realizowanych w ramach projektu odbywały się między innymi zajęcia z przyrody. Prowadzone były w okresie od października 2014r. do maja 2015r., w wymiarze 60 godz. W zajęciach uczestniczyło 16 uczniów z klas IV – VI.
Uczniowie zakwalifikowani na zajęcia mogli poszerzać swoją wiedzę w zakresie zagadnień związanych z przyrodą. Spotkania odbywały się w ramach zajęć pozalekcyjnych, ale uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Tematyka przyrodnicza interesuje dzieci dlatego chętnie angażowali się i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Formy pracy zastosowane do zrealizowania założonych zagadnień były różne: zajęcia z mikroskopowania, projekcja filmów przyrodniczych, zajęcia doświadczalne, wycieczki, zajęcia w terenie.
W ramach zajęć zorganizowane zostały zajęcia w terenie. Uczniowie odwiedzili Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie, gdzie mieli okazję zobaczyć wystawę minerałów i skamienielin. Przewodnik w barwny sposób opowiadał dzieciom o miejscach, w których występują określone minerały, o ich historii. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki.
Interesujące dla uczniów okazały się zajęcia z mikroskopem. Uczniowie poznawali budowę organizmów jednokomórkowych, główne pierwotniaków i glonów.
W ramach zajęć, jako ich uatrakcyjnienie, odbyła się wycieczka do Zoo w Zamościu. Były to zajęcia dydaktyczne na temat bioróżnorodności organizmów we wszystkich strefach krajobrazowych.
Wykorzystując zakupione w ramach projektu materiały dydaktyczne uczestnicy zajęć zapoznali się min. z anatomią serca pracując na modelach budowy serca oraz funkcjonowaniem układu krwionośnego, bazując na modelu układu krwionośnego. Interesujące i ułatwiające przyswajanie wiedzy okazały się min. modele faz rozwoju płazów i owadów, model przedstawiający magnetyzm Ziemi (globus magnetyczny), model piramidy pokarmowej. Multimedialne programy interaktywne stanowiły dodatkową atrakcję.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dzieci udało się zrealizować wszystko co zostało zamierzone na początku Projektu. Taka forma zdobywania wiedzy i rozwijania zainteresowań uczniów przynosi wielkie efekty , co przekłada się na osiąganie lepszych wyników w nauce dzieci uczestniczących w tego typu zajęciach.
Podsumowanie zajęć koła teatralnego
W Szkole Podstawowej w Bodaczowie w ramach projektu „Uczeń twórcą przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zrealizowane zostały zajęcia koło teatralne. Prowadzone były w okresie od października 2014r. do maja 2015r., w wymiarze 52 godz. W zajęciach uczestniczyło 8 uczniów z klas IV – V.
Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań teatrem, poszerzanie wiadomości z nim związanych, rozwijanie indywidualnych zdolności, wrażliwości, wyobraźni i poczucia estetyki.
W czasie zajęć uczniowie doskonalili umiejętność poprawnej wymowy oraz recytacji z odpowiednią intonacją. Wzbogacali słownictwo i wiedzę w zakresie podstawowych pojęć związanych ze sztuką teatralną.
Dzięki przygotowywaniu spektakli angażowali się w życie kulturalne szkoły. Uczniowie mieli możliwość planowania inscenizacji, obmyślania i tworzenia rekwizytów i dekoracji, dzięki czemu mogli rozwijać umiejętność współpracy w zespole. Liczne próby, ćwiczenia i praca nad sobą pozwoliły uczestnikom zajęć na przezwyciężenie tremy i nieśmiałości. Występy przed publicznością pomogły w zaspokojeniu potrzeby uznania oraz poczucia własnej wartości.
W czasie trwania zajęć, uczniowie przygotowali inscenizację adresowaną do uczniów klas I, z okazji pasowania na czytelnika. Był to spektakl „Zaczarowany świat bajek”.
Uczestnicy zajęć zaprezentowali również współczesną wersję baśni o śpiącej królewnie. Publiczność przyjęła ją oklaskami,
co było sygnałem, że cele zajęć teatralnych zostały osiągnięte.W czasie realizacji zajęć stosowane były różne metody i techniki pracy, wykorzystywane były również pomoce zakupione w ramach projektu, takie jak min.: stroje, pacynki, scenariusze przedstawień teatralnych oraz audiobooki.
Część uczniów uczęszczających na zajęcia koła teatralnego wzięła także udział w apelach z okazji uroczystości patriotycznych.
Jako zwieńczenie zajęć z koła teatralnego planowany jest występ pod koniec maja. Uczniowie przygotowali spektakl pt. „Jak to z Kopciuszkiem było”.
Na rozpoczęcie oraz zakończenie zajęć przeprowadzony został test diagnozujący, który miał sprawdzić wiedzę i umiejętności uczniów. Analiza wyników potwierdziła przyrost wiedzy u uczestników zajęć. Kształtował się on na poziomie od kilku do kilkudziesięciu procent u poszczególnych uczniów.
W Szkole Podstawowej w Bodaczowie w ramach projektu „Uczeń twórcą przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zrealizowane zostały zajęcia koło teatralne. Prowadzone były w okresie od października 2014r. do maja 2015r., w wymiarze 52 godz. W zajęciach uczestniczyło 8 uczniów z klas IV – V.
Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań teatrem, poszerzanie wiadomości z nim związanych, rozwijanie indywidualnych zdolności, wrażliwości, wyobraźni i poczucia estetyki.
W czasie zajęć uczniowie doskonalili umiejętność poprawnej wymowy oraz recytacji z odpowiednią intonacją. Wzbogacali słownictwo i wiedzę w zakresie podstawowych pojęć związanych ze sztuką teatralną.
Dzięki przygotowywaniu spektakli angażowali się w życie kulturalne szkoły. Uczniowie mieli możliwość planowania inscenizacji, obmyślania i tworzenia rekwizytów i dekoracji, dzięki czemu mogli rozwijać umiejętność współpracy w zespole. Liczne próby, ćwiczenia i praca nad sobą pozwoliły uczestnikom zajęć na przezwyciężenie tremy i nieśmiałości. Występy przed publicznością pomogły w zaspokojeniu potrzeby uznania oraz poczucia własnej wartości.
W czasie trwania zajęć, uczniowie przygotowali inscenizację adresowaną do uczniów klas I, z okazji pasowania na czytelnika. Był to spektakl „Zaczarowany świat bajek”.
Uczestnicy zajęć zaprezentowali również współczesną wersję baśni o śpiącej królewnie. Publiczność przyjęła ją oklaskami, co było sygnałem, że cele zajęć teatralnych zostały osiągnięte.
W czasie realizacji zajęć stosowane były różne metody i techniki pracy, wykorzystywane były również pomoce zakupione w ramach projektu, takie jak min.: stroje, pacynki, scenariusze przedstawień teatralnych oraz audiobooki.
Część uczniów uczęszczających na zajęcia koła teatralnego wzięła także udział w apelach z okazji uroczystości patriotycznych.
Jako zwieńczenie zajęć z koła teatralnego planowany jest występ pod koniec maja. Uczniowie przygotowali spektakl pt. „Jak to z Kopciuszkiem było”.
Na rozpoczęcie oraz zakończenie zajęć przeprowadzony został test diagnozujący, który miał sprawdzić wiedzę i umiejętności uczniów. Analiza wyników potwierdziła przyrost wiedzy u uczestników zajęć. Kształtował się on na poziomie od kilku do kilkudziesięciu procent u poszczególnych uczniów.
XII Powiatowym Konkursie Twórczości "Moja mała Ojczyzna"
Uczennica naszej szkoły Julia Bednarz wzięła udział w XII Powiatowym Konkursie Twórczości "Moja mała Ojczyzna" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Nieliszu pod patronatem Starosty zamojskiego Henryka Mateja. W kategorii fotografia zajęła I miejsce otrzymując cenne nagrody.Prace do konkursu zostały przygotowane pod kierunkiem pani Małgorzaty Kociuby. Gratulujemy.
MY ENGLISH PROJECT
Serdecznie zapraszam wszystkich odwiedzających stronę internetową naszej Szkoły - do obejrzenia galerii zdjęć, w której znajdziecie Państwo wiele ciekawych fotek z życia Szkoły. W albumie MY ENGLISH PROJECT znajdują się przepiękne prace projektowe z języka angielskiego oraz ich autorzy.
III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO "I AM GOOD AT ENGLISH"
Serdecznie zapraszamy uczniów klas I - VI szkół podstawowych do wzięcia udziału w III MIĘDZYSZKOLNYM
KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO: "I AM GOOD AT ENGLISH" organizowanym przez Szkołę Podstawową
im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie pod Patronatem Pana Burmistrza Miasta i Gminy Szczebrzeszyn.
Cele konkursu:
- Rozwijanie zainteresowań uczniów językiem angielskim.
- Sprawdzenie wiedzy w zakresie: słownictwa, gramatyki oraz czytania ze zrozumieniem.
- Podniesienie poziomu umiejętności językowych.
- Rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania kulturą, geografią i historią Wielkiej Brytanii.
Organizator:
- Szkoła Podstawowa im Marii Konopnickiej w Bodaczowie.
Przebieg konkursu:
- Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I - VI szkół podstawowych,
- Odbędzie się w dwóch kategoriach: klas I - III, IV - VI.
- Zgłoszenia listownie ( na adres: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie, 22-460 Szczebrzeszyn,
Bodaczów 501),drogą mailową: sp.bodaczow@wp.pl / annabud@vp.pl ) lub faksem (846821626) - należy wysłać w terminie
do 20 maja 2015r.
- Konkurs odbędzie się dn. 28.05.2015r. o godz.12.00.
- Przewidziany czas napisania pracy konkursowej 60 min.
- Szkoła może zgłosić maksymalnie po 5 uczestników w każdej kategorii.
- Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy oraz nagrody ufundowane przez organizatora.
- O terminie rozdania naród uczestnicy zostaną poinformowani do 4 czerwca na stronie internetowej szkoły.
- Uczestnictwo Szkoły w konkursie jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku uczestników
w publikacjach dotyczących konkursu.
- Szczegółowych informacji udziela nauczyciel języka angielskiego Anna Budenko,
tel. 790 888 905.
- Uczestnicy konkursu przyjeżdżają na własny koszt.
ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU
KATEGORIA KLAS I - III
Materiał gramatyczny:
odmiana czasowników: to be / have got
konstrukcja there is/there are
czasy: Present Simple i Present Continuous
liczba pojedyncza i mnoga rzeczowników
przedimki a i the
zaimki wskazujące this/that
Słownictwo:
przybory szkolne
zabawki
kolory
liczebniki
członkowie rodziny
zwierzęta dzikie i domowe
części ciała
elementy ubioru i wyglądu zewnętrznego
typy pogody
dni tygodnia, nazwy miesięcy, pory roku
czynności codzienne
pomieszczenia w domu
artykuły żywnościowe i nazwy posiłków
sporty
określanie czasu (godziny)
KATEGORIA KLAS IV - VI
Materiał gramatyczny:
Odmiana czasownika: to be
Przedimki a, an, the
Liczebniki główne i porządkowe
Przyimki in, on, at
Określenia miejsca i czasu
Zaimki osobowe, dzierżawcze, wskazujące i pytające
Liczba mnoga rzeczowników
Czasownik have got
Czasowniki modalne can, must, mustn't
Czasy gramatyczne: Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Present Perfect,
Future Simple
Konstrukcje: to be going to / have to / there is, there are
Czasowniki regularne i nieregularne
Some, any, much, many
Stopień wyższy i najwyższy przymiotników
Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne
Question Tag
Przysłówki częstotliwości (always, usually, often, sometimes, never)
Strona bierna czasu Present Simple
Słownictwo:
człowiek (dane personalne, wygląd zewnętrzny, uczucia i zainteresowania)
dom (opis domu, pomieszczeń i ich wyposażenia)
szkoła (przedmioty nauczania, przybory szkolne)
praca (popularne zawody)
artykuły spożywcze
rodzaje sklepów, towary
sport (popularne dyscypliny sportu, sprzęt sportowy)
zdrowie
pogoda, rośliny i zwierzęta.
KARTA ZGŁOSZENIA
Kategoria klas I - III:Imię i nazwisko ucznia/klasa:
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………Dane szkoły: nazwa, adres i nr telefonu:
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna:
…………………………………………
Kategoria klas IV - VI:
Imię i nazwisko ucznia/klasa:
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………...Dane szkoły: nazwa, adres i nr telefonu:
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna:
…………………………………………
Zajęcia rozwijające kompetencje językowe z języka angielskiego
W Szkole Podstawowej w Bodaczowie w ramach projektu „Uczeń twórcą przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zrealizowano zajęcia rozwijające kompetencje językowe z języka angielskiego. Zajęcia adresowane były do uczniów kl. VI szkoły podstawowej. Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy. Zajęcia prowadzone były od października 2014r. do marca 2015r. w wymiarze 60 godz.
Przeprowadzone zajęcia umożliwiły dzieciom rozwijanie uzdolnień językowych oraz poszerzanie indywidualnych zainteresowań.
Zajęcia prowadzone były według ustalonego programu nauczania, który poza przekazaniem określonych wiadomości miał na celu uzmysłowienie uczniom konieczności uczenia się języka angielskiego – jako formy zaspokojenia naturalnej ciekawości otaczającego nas świata, jak również ukazywania swoich upodobań.
Zrealizowane zajęcia kształtowały umiejętności pracy zespołowej, wyrabiały poczucie odpowiedzialności oraz właściwy stosunek do pracy, rozszerzały wiadomości językowe o dodatkowe zagadnienia w zakresie gramatyki oraz słownictwa. Rozwijały otwartość na świat, postawę ciekawości i tolerancji w stosunku do innych kultur.
Zastosowanie zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego, czyli zabawy językiem angielskim w odniesieniu do treści poruszanych na innych przedmiotach – przyczyniło się do tego, iż uczniowie uzupełnili wiedzę o dodatkowy materiał.
Zastosowane w trakcie zajęć materiały dydaktyczne, zakupione w ramach realizowanego projektu, umożliwiły poszerzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy.
Tematyka prowadzonych zajęć cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród szóstoklasistów, którzy chętnie wypowiadali się w języku angielskim na różne tematy.
Na rozpoczęcie oraz zakończenie zajęć przeprowadzony został test diagnozujący, który miał na celu ocenę wiedzy i umiejętności uczniów. Analiza wyników określiła poziom przyrostu wiedzy poszczególnych uczniów, który wynosił od kilku do kilkudziesięciu procent u poszczególnych uczestników.
Zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne
W Szkole Podstawowej w Bodaczowie w ramach projektu „Uczeń twórcą przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zrealizowano zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne. Zajęcia adresowane były do uczniów kl. VI szkoły podstawowej. Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy. Zajęcia prowadzone były od października 2014r. do marca 2015r. w wymiarze 60 godz.
Głównym celem zajęć było uzupełnienie braków w wiadomościach, utrwalanie umiejętności zdobytych na lekcjach matematyki, nauka logicznego myślenia, kształtowanie umiejetności poszukiwania różnych rozwiązań oraz doboru metody rozwiązania zadania, rozwijanie pamięci oraz doskonalenie sprawności rachunkowej. Zajęcia miały na celu przygotowanie do sprawdzianu zewnętrznego klas VI.
Tematyka zajęć dotyczyła min. działań na liczbach naturalnych, całkowitych, ułamkach, obliczania obwodów i pól figur, przeliczania skali, obliczania objętości i pola powierzchni całkowitej prostopadłościanów i sześcianów, obliczeń procentowych oraz rozwiązywania róznorodnych zadań tekstowych. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali przykładowe arkusze sprawdzianu zewnętrznego z matematyki.
Podczas realizacji zajęć stosowane były różne formy i metody pracy. Wykorzystywano pomoce dydaktyczne zakupione w ramach realizowanego projektu, tablice interaktywną, programy komputerowe oraz portale internetowe. Dzięki stosowanym metodom zajęcia były atrakcyjne i korzystnie wpływały na przyswajanie wiedzy przez uczniów.
Podczas prowadzonych zajęć uczniowie pracowali indywidualnie, jak również uczyli się współpracy w grupie.
Na rozpoczęcie oraz zakończenie zajęć przeprowadzony został test diagnozujący, który miał na celu ocenę wiedzy i umiejętności uczniów. Analiza wyników określiła poziom przyrostu wiedzy poszczególnych uczniów, który wynosił od kilku do kilkudziesięciu procent u poszczególnych uczestników.
Wycieczka edukacyjna do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie
W ramach projektu „Uczeń – twórcą przyszłości” w dniu 19 kwietnia 2015r. odbyła się jednodniowa wycieczka edukacyjna do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Wzięli w niej udział uczniowie i uczennice klas IV-V uczęszczający na zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze realizowane w ramach projektu, którzy obejrzeli spektakl teatralny „Książę i żebrak” na podstawie powieści Marka Twaina, w reżyserii Pawła Aignera.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, który okazał się prawdziwą ucztą duchową. Nikt się nie nudził i z zapartym tchem śledził przebieg akcji. Dzieciom bardzo podobała się gra aktorów, bezpośredni kontakt z nimi, piękne stroje, szybka zmiana akcji i dynamika spektaklu. Opowieściom i wspomnieniom podczas drogi powrotnej nie było końca...
Projekt pn. „Uczeń – twórcą przyszłości” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego; Program Operacyjny Kapitał Ludzki; Priorytet IX – „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”; działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”; poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.
Archiwum Aktualności