W roku szkolnym 2015/2016 od 1 września w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna "Książka moim przyjacielem", której autorami są panie: Anna Węgrzyn i Agnieszka Nowicka.
Analiza czytelnictwa przeprowadzona w szkole wskazuje ciągły spadek liczby wypożyczeń. Dotyczy to głównie uczniów klas IV-VI, którzy rzadko sięgają po książkę z własnej woli. Dzieci w młodszym wieku szkolnym również czytają coraz mniej. Zbyt mały kontakt z książką prowadzi do pojawienia się problemów szkolnych. Dzieci nie osiągają sukcesów na miarę swoich możliwości. Przyczyną często bywa zbyt ubogie słownictwo, słaba technika czytania prowadząca między innymi do problemów ze zrozumieniem tekstu. W trosce o poprawę stanu czytelnictwa zaplanowano działania, które mają na celu:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- rozbudzanie motywacji do samodzielnego sięgania po książki,
- wyrabianie nawyku właściwego spędzania wolnego czasu,
- wprowadzenie dzieci w świat literatury,
- kształcenie umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem,
- wzbogacenie słownictwa,
- nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy,
- rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów: recytatorskich, plastycznych i aktorskich,
- kształtowanie nawyku czytania i korzystania z biblioteki szkolnej,
- ukazanie właściwego kontaktu z książka poprzez wzór osób dorosłych,
- zapoznanie dzieci z biblioteka i czytelnią.
Budzenie zaciekawienia książką będzie odbywać się poprzez udział w zajęciach bibliotecznych, wycieczkach, warsztatach, zabawach literacko-teatralnych i plastycznych, spotkaniach autorskich.
W ramach realizacji projektu "Książka moim przyjacielem" uczniowie klas I-VI brali udział w konkursie recytatorskim, który był zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych. Recytowali wybrane przez siebie wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Przystąpili także do konkursu plastycznego, który dotyczył interpretacji plastycznej wybranego utworu Marii Konopnickiej – patronki naszej szkoły. Bardzo dużo radości sprawiło dzieciom przygotowanie strojów z wybranej przez siebie baśni, które zaprezentowały podczas zabawy andrzejkowej. Chcąc zainteresować uczniów czytaniem i literaturą dziecięcą ustalono jeden dzień w tygodniu, kiedy uczniowie mogą wysłuchać czytanego tekstu literatury dziecięcej. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci były warsztaty pt. „Skąd się biorą małpy w Internecie?”, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Wzięli w nich udział uczniowie klas II.
Realizując zadania zawarte w innowacji mamy nadzieję na poprawę stanu czytelnictwa, poprawę jakości wypowiedzi ustnych i pisemnych u uczniów oraz poszerzenie wiedzy na temat literatury dziecięcej oraz jej twórców.