1 czerwca 2021 r. odbył się ogólnopolski etap konkursu „W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym” ,w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Olga Sawczuk, Weronika Węgrzyn ( obie z klasy VII) i Bartłomiej Matyjaszek ( klasa VIII). Uczniowie wykonali pracę multimedialną na temat działalności na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym hrabiego Maurycego Zamoyskiego. Uczniowie zajęli III miejsce zostając laureatami tego konkursu. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kociuby.
Konkurs był organizowany był przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej –Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie.
Celem konkursu było:
:1)przywrócenie pamięci o roli społecznej, politycznej i kulturalnej ziemiaństwa, jego aktywności w przestrzeni publicznej w latach 1918-1939;
2)poznawanie i dokumentowanie często trudnej i dramatycznej historii ziemian;
3)poznawanie i utrwalanie wartości etycznych polskiego ziemiaństwa jako wartości aktualnych i pożądanych dla współczesnego społeczeństwa;
4)poznawanie i dokumentowanie roli ziemian w kształtowaniu świadomości narodowej społeczeństwa;
5)kształtowanie umiejętności poszukiwania i analizowania oraz krytycznego podejścia do zgromadzonych informacji zawartych w różnych źródłach;
6)rozwijanie pasji badawczej uczniów;
7)odkrywanie inspirujących przykładów postaci historycznych wywodzących się z warstwy ziemiańskiej i dokumentowanie znaczenia historycznego mało znanych miejsc związanych z tą warstwą społeczną.
Konkurs składał się z trzech etapów : szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego.
Zmagania finałowe naszych uczniów polegały na 10 – minutowym wystąpieniu ustnym podczas którego zaprezentowali swoją pracę - – uzasadniając wybór tematu, przedstawiając pracę, dokonuje analizy i oceny zebranego materiału źródłowego oraz odpowiadali na pytania dotyczące ich pracy. Przedmiotem oceny komisji była wyłącznie ustna prezentacja pracy i udzielone przez uczestnika odpowiedzi.
Laureatom oraz opiekunowi uczniów dziękujemy i wyrażamy wdzięczność za wkład w promocję historii ziemiaństwa polskiego w XX wieku.