W czwartek 22 marca 2018r.nastąpiło uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie Plastycznego Konkursu Wielkanocnego organizowanego przez MDK w Szczebrzeszynie. Prace były oceniane w dwóch kategoriach: stroik świąteczny i kartka świąteczna. W kategorii Stroik świąteczny klasy IV-VI uczeń naszej szkoły Oliwier Karol klasa IV zajął I miejsce, oraz Zuzanna Pomarańska uczennica klasy VI otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy.
KONKURS FRAZEOLOGICZNY
W dniu 15.03.2018 r. odbyła się trzecia edycja Międzyszkolnego Konkursu Frazeologicznego „Mistrz Słowa”. Wzięło w niej udział 41 uczniów klas IV-VII reprezentujących szkoły z gminy Szczebrzeszyn. Uczniowie zmagali się z zawiłościami języka polskiego. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się:
- znajomością frazeologizmów różnego pochodzenia,
- umiejętnością praktycznego ich wykorzystania w różnych sytuacjach komunikacyjnych,
- umiejętnością tworzenia frazeologizmów i wyjaśnianie ich znaczeń.
Wśród laureatów Konkursu znalazły się:
Sylwia Garbata kl. VII – zajęła III miejsce
Wyróżnienia otrzymały:
Agnieszka Kłus kl. VII
Weronika Węgrzyn kl. IV
INSCENIZACJA „ZNACZENIE CHRZTU POLSKI DLA POLSKI I POLAKÓW”
Dnia 15.03.2018r. uczniowie klas IV- VII działający przy Szkolnym Klubie Miłośników Historii przygotowali pod kierunkiem pani Małgorzaty Kociuby inscenizację na temat „Znaczenia chrztu Polski dla Polski i Polaków”. Uczniowie w strojach epoki średniowiecza z odpowiednimi rekwizytami i w odpowiedniej scenografii przedstawili uczniom klas I-VII inscenizację „Chrzest Polski”. Uczniowie zapoznali się z przyczynami przyjęcia chrztu przez Polskę i dowiedzieli się jakie dylematy miał książe Mieszko I, aby podjąć decyzjęo przyjęciu chrześcijaństwa. Uczniowie zapoznali się z okolicznościami, przebiegiemi znaczeniem chrztu dla Polski i Polaków. Uczniowie klas I-VII z wielkim zainteresowaniem oglądali przygotowaną inscenizację.
KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ.”POSTAWY PATRIOTYCZNE W DZIEJACH HISTORII. AUTORYTET W CZASACH TRUDNYCH”
Dnia 16.03.2018r. odbył się w naszej szkole ogólnoszkolny konkurs wiedzy pt.”Postawy patriotyczne w dziejach historii. Autorytet w czasach trudnych”. Konkurs miał formę testu wiedzy i obejmował wiedzę na temat życia i działalności następujących postaci:
- Józef Piłsudski
- Irena Sendlerowa
- Danuta Siedzikówna „Inka”
- Jan Paweł II
- Witold Pilecki.Konkurs był adresowany dla uczniów klas IV-VII. W konkursie wzięło udział 10 uczniów klas IV-VII. Uczniowie biorący udział konkursie wiedzy musieli zapoznać się z życiorysami wybranych postaci historycznych oraz ciekawostkami związanymi z ich życiem. Test wiedzy składał się z 44 pytań testowych o różnym stopniu trudności. Głównym założeniem konkursu było upowszechnienie i zachęcenie uczniów do pogłębiania wiedzy na temat autorytetów wielkich Rodaków –Jana Pawła II, Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki”, Józefa Piłsudskiego, Ireny Sendlerowej, których życie i działalność wywarły wpływ na patriotyzm każdego Polaka. Każdy człowiek, spoglądając na ich sylwetki ,może znaleźć dla siebie jakąś inspirację do działania. Wielcy Polacy świadectwem swojego życia wskazują nam to, co jest ważne. Uczą nas zmagać się z trudnościami, dostrzegać słabszego i pochylać nad nim, przebaczać, poszukiwać mądrych rozwiązań, kochać Ojczyznę i drugiego człowieka.
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą oraz wielkim zaangażowaniem i dociekliwością w opanowaniu treści i przygotowaniu się do konkursu. Potrafili prawidłowo rozwiązać test oraz podpisać właściwie zdjęcia przedstawiające dane postacie.
APEL Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „Pamięć o nich miała zaginąć”
Dnia 1 marca 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz podsumowanie i wręczenie nagród uczniom biorących udział w Międzyszkolnym Turnieju Historycznym „Cichociemni , pomoc która nadeszła z nieba”. Uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem pani Małgorzaty Kociuby przygotowali inscenizację słowno- muzyczną poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uczniowie zaprezentowali część historii, która odnosiła się do postaci, działań oraz tragicznego losu Żołnierzy Wyklętych. Przypomnieli jak ważna jest pamięć o tych, którzy tak heroicznie walczyli o wolną Polskę. Święto ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Uczciliśmy pamięć tych, którzy po 1944 roku nie zgadzali się na sowietyzację kraju i komunistyczną władzę, płacąc za swoją postawę często najwyższą cenę. Uczciliśmy minutą ciszy pamięć o tych, którzy walczyli o to abyśmy żyli
w wolnej Polsce.„Pamiętaj, Oni walczyli za wolną Polskę”
KONKURS PLASTYCZNY „ POLSKA- NASZA NIEPODLEGŁA”
W ramach działań podjętych przez naszą szkołę w związku z obchodami 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w miesiącu styczniu został ogłoszony konkurs plastyczny na zaprojektowanie okolicznościowego medalu upamiętniającego w roku 2018 – 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs był skierowany dla uczniów klas I-III i IV-VII Uczniowie mieli za zadanie w formacie A3 dowolną techniką plastyczną wykonać projekt medali
z zaprojektowaniem awersu i rewersu. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie. Na konkurs wpłynęło 75 prac. Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach klasy I-III, i IV-VII. W swoich projektach uczniowie przy wykorzystaniu różnych technik pokazali najważniejsze wydarzenie i postacie związane z tak znaczącym dla nas Polaków wydarzeniem. Uczniowie poprzez udział w tym konkursie wiedzą jak wielkie znaczenie miało dla Polaków odzyskanie Niepodległości w 1918r. Konkurs kształtował wśród uczniów poczucie świadomości narodowej i szacunku wobec ojczyzny.
Turniej Historyczny „Cichociemni, pomoc która nadeszła z nieba”
Dnia 15 lutego 2018r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Turniej Historyczny „Cichociemni pomoc ,która nadeszła z nieba”, który został zrealizowany w ramach ogólnopolskiego programu historycznego organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
Patronat nad turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Szczebrzeszyn. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny 3 osobowe z 3 szkół podstawowych z gminy Szczebrzeszyn. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr.1 w Szczebrzeszynie, Szkoły Podstawowej w Wielączy oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie. Materiał do opanowania był bardzo szczegółowy ,obszerny lecz bardzo ciekawy dla uczniów. Wiedza wykraczała ponad podstawę programową szkoły podstawowej. Uczniowie biorący udział w turnieju musieli nie tylko wykazać się wiedzą, ale również kreatywnością pomysłowością. Uczniowie ułożyli przepiękne wiersze oraz wykonali gry edukacyjne dla swoich kolegów która dotyczą działalności Cichociemnych. Walka była bardzo zacięta i toczyła się do samego końca. W finale wyłoniono zwycięzców. Komisja po zliczeniu punktów wyłoniła zwycięzców międzyszkolnego turnieju historycznego „Cichociemni, pomoc, która nadeszła z nieba” . Są nimi:
I miejsce – drużyna „Cichociemni” Szkoła Podstawowa w Bodaczowie
w składzie: Dawid Duda
Marcin Barwiński
Obszyński MiłoszII miejsce – drużyna „Jedynki” Szkoła Podstawowa nr.1 w Szczebrzeszynie
w składzie: Anna Biczak
Aleksandra Hasiec
Dominik JuźwiakIII miejsce – drużyna „ Nieustraszone” Szkoła Podstawowa w Wielączy
w składzie: Gabriela Kawa
Julia Gac
Aleksandra DudaIV miejsce – drużyna „Zaporczycy” Szkoła Podstawowa w Bodaczowie
w składzie: Patryk Pić
Szymon Węgrzyn
Batrłomiej MatyjaszekGratulujemy uczniom uczestniczącym w tym turnieju oraz nauczycielom przygotowującym!
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 1 marca 2018r. w Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Projekt „Eksperci programowania”
W naszej szkole w okresie ferii nauczyciele i uczniowie klas I-III realizują za pośrednictwem Wyższej Szkoły Humanitas z Sosnowca , projekt pt. „ EKSPERCI PROGRAMOWANIA W PODREGIONIE CHEŁMSKO- ZAMOJSKIM.”
Projekt „Eksperci programowania” ma na celu zwiększenie szans na skuteczną edukację i podniesienie kompetencji i wiedzy nauczycieli. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w szkoleniach z zakresu programowania i robotyki dla uczniów.
Uczniowie klas I-III uczęszczali w cząstkowych zajęciach praktycznych prowadzonych przez p. Mariolę Świergoń , p. Ewę Popielec i p. Agnieszkę Poznańską, które będą w dalszym ciągu kontynuowane w ustalonym wcześniej harmonogramie zajęć pozalekcyjnych. W ramach projektu uczniowie korzystają z pomocy dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć takich jak: tablety, maty edukacyjne, klocki LEGO WeDo 2 i kamery przekazanych szkole.
Dzieci poprzez zabawę uczą się podstaw programowania z użyciem programów Scratch, Scratch Jr. Zajęcia z użyciem maty edukacyjnej i klocków LEGO WeDo 2 pozwalają w formie zabawy rozwijać w uczniach kompetencje informatyczne, myślenie komputacyjne, zdolność do kreatywnego rozwiązywania problemów i myślenia algorytmicznego. Uczniowie zwiększyli swoje kompetencje w zakresie nauczania programowania.
Planowane formy zagospodarowania czasu uczniom, organizowane przez szkołę w okresie ferii w dniach 29.01.2018 r.,30.01.2018 r.,31.01.2018 r.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bodaczowie informuje o planowanych formach zagospodarowania czasu uczniom, organizowanych przez szkołę w okresie ferii w dniach
29.01.2018 r.,30.01.2018 r.,31.01.2018r.Poniedziałek 29 stycznia
- Projekt „Eksperci Programowania w podregionie chełmsko –zamojskim” w klasach I,II,III w godzinach 13.30 - 16.30
- Wyjazd do kina dla uczniów klas IV- VII w godzinach 9.00 – 13.00Wtorek 30 stycznia
- Projekt „Eksperci Programowania w podregionie chełmsko –zamojskim” w klasach I,II,III w godzinach 13.30 - 16.30
- Rozgrywki sportowe w klasach IV - VII w godzinach 9.00 – 13.00Środa 31 stycznia
- Ferie z Kubą i Bubą – zajęcia, gry i zabawy czytelnicze w godzinach 9.00- 13.30
- Projekt „Eksperci Programowania w podregionie chełmsko –zamojskim”
w klasach I,II,III w godzinach od 13.30 do 16.30
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY " POLSKA - NASZA NIEPODLEGŁA "- MEDAL
Dnia 15 stycznia 2018r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "POLSKA -NASZA NIEPODLEGŁA" na wykonanie projektu medalu.Na konkurs wpłynęło 75 prac, wykonanych różnymi technikami.
Komisja po zapoznaniu się z pracami wyłoniła zwycięzców eliminacji szkolnych konkursu plastycznego pod hasłem: ”Polska- nasza niepodległa”
są nimi:
w kategorii klas I-III:
I miejsce – Głąb Anna kl.II
II miejsce – Emilia Wojciechowska kl.II
III miejsce- Izabela Pikuzińska kl.I
W kategorii klas IV-VII
I miejsce – Maria Świst kl.VII
II miejsce – Pintwała Weronika kl.VI
III miejsce- Kłus Agata kl.VI
Szyduczyńska Kamila kl.V
Wyróżnienie – Weronika Węgrzyn kl.IV
Kochanym Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia składamy
Dnia 26 stycznia odbyła się naszej szkole uroczysta Akademia na którą dzieci z klas 1-3 zaprosiły swoje Babcie i Dziadków z okazji ich święta. W tak bardzo bardzo ważnym dniu chciały złożyć im najserdeczniejsze życzenia. Mogły w ten sposób wyrazić swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Barbara Rokosz, która serdecznie przywitała przybyłych gości i złożyła najserdeczniejsze życzenia. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń pani Marioli Świergoń (kl.I), pani Ewy Popielec (kl.II), pani Agnieszki Poznańskiej(kl. III) oraz pań: Anny Węgrzyn oraz Ewy Oszmaniec - przygotowały przepiękne życzenia, piosenki, Jasełka oraz taniec. Uśmiechnięte buzie oraz gromkie brawa świadczyły o tym, iż występ bardzo się spodobał. Po części artystycznej dzieci z babciami i dziadkami udały się do klas na słodki poczęstunek.
Osiągnięcia sportowe uczniów Szkoły Podstawowej w Bodaczowie w roku szkolnym 2017/2018 – I półrocze
W I półroczu roku szkolnego 2017/2018 uczniowie Szkoły Podstawowej w Bodaczowie pod opieką p. Iwony Skrzypik reprezentowali szkołę na zawodach sportowych według Kalendarza Imprez Sportowych ustalonego przez Zamojski Szkolny Związek Sportowy na szczeblu gminnym, powiatowym i rejonowym oraz innych imprezach sportowych(np. organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie) zajmując wysokie lokaty, takie jak:
X Jubileuszowe Otwarte Biegi im. Bronisława Pietruszyńskiego – Szczebrzeszyn 2017
Patryk Kiryło - II miejsce(kat. chł. rocz. 2008)
Weronika Kłus - III miejsce (kat. dz. rocz. 2007)
Olga Małysz - III miejsce (kat. dz. rocz. 2006)
Szymon Berdak - III miejsce (kat. chł. rocz. 2006)
Sylwia Garbata - I miejsce (kat. dz. rocz.2004)
Oliwia Strzałkowska - III miejsce (kat. dz. rocz.2004)
Gminne Igrzyska Dzieci-Tenis Stołowy Indywidualny - Rocznik 2005 i młodsi
Szymon Zygmunt - II miejsce
Kacper Duda - III miejsce
Laura Siemko - II miejsce
Julia Tomaszewska - IV miejsce
Gminne Igrzyska Dzieci -Tenis Stołowy Drużynowy - Rocznik 2005 i młodsi
Laura Siemko - II miejsce
Julia Tomaszewska
Szymon Zygmunt - II miejsce
Kacper Duda
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej -Tenis Stołowy Indywidualny - Rocznik 2002-2004
Szymon Węgrzyn - III miejsce
Sylwia Garbata - III miejsce
Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej -Tenis Stołowy Indywidualny - Rocznik 2002-2004
Sylwia Garbata - IV miejsce
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej -Tenis Stołowy Drużynowy - Rocznik 2002-2004
Maciej Szajba (Gim)
Dawid Duda
Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej -Tenis Stołowy Drużynowy
Rocznik 2002-2004 (awans do zawodów Rejonowych)
Szymon Węgrzyn - II miejsce
Maciej Szajba (Gim)
„Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni”
Dnia 16 stycznia 2018r. odbył się w naszej Szkole spektakl teatralny pod tytułem „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” - o bezpiecznym i oszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej. Nasi uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się w jaki sposób powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, jak należy się w takich sytuacjach zachować, co oznaczają znaki na transformatorach, a także tego, jak oszczędzać energię elektryczną. Niesamowite lalki o imieniu Pstryk i Bzik dostarczyły najmłodszym dużo atrakcji oraz zabawy.
Zajęcia wyrównawcze z matematyki ramach projektu „Rozwój kompetencji uczniów z gminy Szczebrzeszyn”
Zajęcia wyrównawcze z matematyki w klasie VI i VII w roku szkolnym 2017/2018 prowadzone są w ramach projektu „Rozwój kompetencji uczniów z gminy Szczebrzeszyn”
Głównym celem zajęć jest wyrównywanie braków edukacyjnych w zakresie realizowanych treści programowych i utrwalanie bieżącego materiału tak, aby uczeń mógł aktywnie uczestniczyć w lekcjach matematyki.
Podstawową cechą zajęć jest otwartość nauczyciela na oczekiwania i propozycje ucznia, a tym samym stworzenie warunków dla rozwijania samodzielności, współodpowiedzialności i kreatywności uczniów.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z PRZYRODY REALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU "ROZWÓJ KOMPETENCJI UCZNIÓW Z GMINY SZCZEBRZESZYN"
W ramach realizacji projektu "Rozwój kompetencji uczniów z gminy Szczebrzeszyn" odbywają się zajęcia rozwijające z przyrody. Zajęcia prowadzone są metodą eksperymentu.
Uczniowie będący uczestnikami projektu dzięki pomocom otrzymanym z funduszy projektu mają okazję dokładniej poznawać różne zjawiska, które towarzyszą nam w życiu codziennym, a są przykładami zjawisk fizycznych i chemicznych zachodzących w najbliższym otoczeniu.A oto przykłady doświadczeń wykonywanych podczas zajęć:
- Doświadczenie " Tęczowa kapusta" z wykorzystaniem wywaru z kapusty pomogło rozpoznać pH roztworów po ich barwie.
- Badanie wpływu kwaśnych opadów na elementy środowiska,
- Zabawa z cieczą nieniutonowską,
- Rozpoznawanie gromad kręgowców na podstawie różnych szkieletów,
- Doświadczenie " Gaśnica" i wiele innych...Zajęcia prowadzi Pani Ewa Mazur. Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE UZDOLNIENIA Z MATEMATYKI W KLASIE I W RAMACH PROJEKTU " ROZWÓJ KOMPETENCJI UCZNIÓW Z GMINY SZCZEBRZESZYN"
Zajęcia rozwijające uzdolnienia matematyczne uczniów klasy I odbywają się w ramach projektu: „Rozwój kompetencji uczniów z gminy Szczebrzeszyn”. Uczęszcza na nie 10 uczniów i są prowadzone przez p. Mariolę Świergoń.
Celem zajęć jest rozbudowanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów poprzez trafność i efektywność stosowanych metod, środków i organizacji zajęć. Aby pobudzić zainteresowanie uczniów, umiejętność abstrakcyjnego myślenia i logicznego rozumowania na zajęciach stosowane są różne łamigłówki, krzyżówki, rebusy i inne gry matematyczne. Uczniowie na zajęciach spędzają czas bawiąc się , a jednocześnie doskonalą sprawność obliczeń. Umiejętność rozwiązywania zadań a także kształtują wyobraźnię geometryczną. Uczniowie aktywnie i chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach.
ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI W KLASIE III W RAMACH PROJEKTU " ROZWÓJ KOMPETENCJI UCZNIOW Z GMINY SZCZEBRZESZYN"
W klasie III są realizowane zajęcia wyrównawcze z matematyki w ramach projektu "Rozwój kompetencji uczniów z gminy Szczebrzeszyn". Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i są prowadzone przez Panią Agnieszkę Poznańską.Podczas zajęć stosowana jest indywidualizację pracy z każdym dzieckiem , zadania są dostosowane do możliwości edukacyjnych każdego ucznia uczestniczącego w zajęciach.Dostosowanie zadań , ćwiczeń, umożliwia odniesienie sukcesu każdemu dziecku. Uczniowie podczas zajęć pracują również na tablicy interaktywnej, rozwiązując zadania matematyczne o różnym stopniu trudności. Poprzez wykorzystanie różnorodnych metod i środków dydaktycznych uczniowie spędzają czas bawiąc się i jednocześnie ucząc. Kształtują pojęcia, rozwijają umiejętności matematyczne, doskonalą porównywanie, segregowanie, koncentrację, spostrzegawczość. Bardziej rozumieją celowość uczenia się matematyki i wiedzą jak mogą tą wiedzę wykorzystać w praktyce.
Archiwum Aktualności