• Akcja „Szkoła Pamięta”

• HISTORIA ZAPISANA W NAGROBKACH

Cmentarz Rzymskokatolicki w Szczebrzeszynie to jedna z najstarszych nekropolii w regionie. Skrywa wiele ciekawostek. Mało kto wie, że spoczywa na nim babka papieża Polaka Jana Pawła II, jest też grób ostatniego Żyda ze Szczebrzeszyna oraz kwatery zasłużonych partyzantów Armii Krajowej, którzy zginęli w bitwie pod Osuchami.

1 listopada pochylamy się też nad grobami, o których mało kto pamięta. Takie groby są przede wszystkim na starych cmentarzach. Nekropolia w Szczebrzeszynie jest jedną z najstarszych w regionie.

Istnieją jeszcze nagrobki XIX-wieczne, wcześniejsze ziemne groby nie zachowały się. Pięknie rzeźbiony z piaskowca jest nagrobek babki papieża Polaka, Jana Pawła II, która zmarła w latach 50-tych ubiegłego wieku. Ród Kaczorowskich, z którego wywodziła się matka Karola Wojtyły pochodzi z niedaleko położonego Michalowa.

Wśród drzew na cmentarzu jest uliczka zwana Aleją Zasłużonych. Spoczywa tu Zygmunt Klukowski, miejscowy lekarz, regionalista i społecznik.

Akcja „Szkoła Pamięta” - Obrazek 1

Pomnik babci  Świętego Jana Pawła II

Akcja „Szkoła Pamięta” - Obrazek 2

Są kwatery powstańców styczniowych i żołnierzy Armii Krajowej którzy zginęli w słynnej bitwie pod Osuchami.

Akcja „Szkoła Pamięta” - Obrazek 3

Wiele nagrobków na cmentarzu w Szczebrzeszynie to dzieła sztuki warte obejrzenia, nie tylko w czasie
          listopadowego święta, a wizyta na cmentarzu to także lekcja historii.

Cmentarz w Wielączy

Akcja „Szkoła Pamięta” - Obrazek 4