• Projekt "BohaterON w Twojej Szkole"

          • Od 10 września do 15 listopada uczniowie klas I - VIII  ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie kolejny raz brali udział w  akcji "BohaterON. Włącz historię!"  Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt cieszył się zainteresowaniem uczniów, którzy wzięli  udział w zajęciach edukacyjnych opracowanych na podstawie scenariuszy  przygotowanych przez organizatorów, zapoznali się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi Powstania Warszawskiego, wysłuchali  fragmentów koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", a następnie - zgodnie z przesłaniem akcji - pokazali, że pamiętają o Powstańcach i są dumni z ich bohaterskiej  postawy.

            Uczniowie naszej szkoły  na portalu "Dumni z Powstańców", nowym wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim, wpisali osobiste życzenia i podziękowania dla Powstańców.
            Uczniowie klas I-III zapoznali się z filmem edukacyjnym "Bohaterem być dawniej i dziś" i zapoznali się z takimi pojęciami jak ojczyzna i bohater. Wspólnie śpiewali hymn narodowy, robili flagi Polski, kotyliony, godło polskie oraz godnie uczcili dzień 11 listopada. Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Uczniowie klas IV-VI zapoznali się z filmem edukacyjnym "Iskra nadziei", dzięki któremu mogli zapoznać się z wydarzeniami, które miały miejsce ponad 80 lat temu. Zapoznali się jak wyglądała Warszawa 1 sierpnia 1944r. oczami ich rówieśniczki. Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, odkryli także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.
            Uczniowie klas VII-VIII zapoznali się z filmem edukacyjnym "Uparte serce tego miasta - warszawiacy i ich miasto oczami reporterów", dzięki któremu zapoznali się ze wspomnieniami uczestników Powstania Warszawskiego. Dokonywali analizy uczuć i emocji, jakie towarzyszyły wtedy ludziom. Dowiedzieli się, dlaczego budowali barykady,  jak wielką odwagą wykazywały się sanitariuszki i łączniczki, kim byli gołębiarze, kogo nazywano roznosicielami radości, jakie zadania miały szczury kanałowe i co wydarzyło się na Woli w pierwszych dniach Powstania.
            Uczniowie klas IV-VIII analizowali poezję dotyczącą Powstania Warszawskiego, tworzyli prezentacje multimedialne,  wykonywali znak Polski Walczącej oraz uczcili pamięć o poległych żołnierzach poprzez uprzątnięcie mogił  żołnierzy AK i zapalenie zniczy. Zredagowali 13 wpisów, w których dziękowali powstańcom za to, że dzięki nim żyją w  wolnej Polsce. Swoje słowa często opatrzyli fotografiami nawiązującymi do podjętych przez Powstańców działań wojennych. Uczniowie dziękowali Powstańcom za odwagę i poświęcenie w walce o wolność Polski, życząc zdrowia i długich szczęśliwych lat życia.
              

          • III nadzwyczajna sesja Młodzieżowej Rady Miasta

          • W dniu 13 listopada 2023 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szczebrzeszynie odbyła się III nadzwyczajna sesja Młodzieżowej Rady Miasta. Uczestniczyli w niej: Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Złomańczuk, zastępca Burmistrza Szczebrzeszyna Zbigniew Paprocha oraz zaproszeni Dyrektorzy Szkół, Radni Rady Miejskiej i uczniowie -  Radni Młodzieżowej Rady Miasta.

            Porządek obrad:

            1. Otwarcie sesji.
            2. Ślubowanie radnych wstępujących do Młodzieżowej Rady Miasta.
            3. Wręczenie zaświadczeń o powołaniu w skład Młodzieżowej Rady Miasta.
            4. Przedstawienie porządku obrad sesji.
            5. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
            6. Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatów radnych Młodzieżowej Rady Miasta z powodu zakończenia nauki w szkole, w której otrzymali mandat.
            7. Powołanie Komisji Skrutacyjnej.
            8. Zgłaszanie kandydatów na funkcję Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta i ich prezentacja.
            9. Wybór Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta w głosowaniu tajnym.
            10. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta.
            11. Zgłaszanie kandydatów na funkcję Wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta i ich prezentacja.
            12. Wybór Wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta w głosowaniu tajnym.
            13. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta.
            14. Zgłaszanie kandydatów na funkcję Sekretarza Młodzieżowej Rady Miasta i ich prezentacja.
            15. Wybór Sekretarza Młodzieżowej Rady Miasta w głosowaniu tajnym.
            16. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Sekretarza Młodzieżowej Rady Miasta.
            17. Podjęcie uchwał:                                                                                                                                          - w sprawie uzupełnienia składu Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Bezpieczeństwa Młodzieżowej Rady Miasta  w Szczebrzeszynie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  - w sprawie uzupełnienia składu Komisji Budżetu, Finansów, Planowania i Ochrony Środowiska Młodzieżowej Rady Miasta w Szczebrzeszynie.
            18. Wolne wnioski.
            19. Zamknięcie obrad trzeciej sesji.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            1. Marta Kowalik

            2. Szymon Popek

            3. Emilia Wojciechowska

          • Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

          • W sobotę, 11 listopada delegacja uczniów, harcerzy i nauczycieli naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym wzięła udział w gminnych obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.                                                 

            Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 10.30 w kościele pw. Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, przygotowaną przez uczniów i przedszkolaków Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii częścią artystyczną. Następnie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. 

            W drugiej części uroczystości delegacje władz miasta, policji, przedstawiciele placówek oświatowych złożyli kwiaty i wiązanki przy Miejscach Pamięci Narodowej.

            Następnie na maszt została wciągnięta flaga Polski i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego". Uczestnicy uroczystości wysłuchali także okolicznościowego przemówienia Burmistrza Szczebrzeszyna pana Henryka Mateja.

            Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta "Echo Kniei".

          • Nocny Rajd Patriotyczny Hufca Zamość

          • Nocny Rajd Patriotyczny Hufca ZHP Zamość odbył się z 10 na 11 listopada 2023 roku. Harcerze z działającej w naszej szkole 4. Drużyny Harcerskiej „Morusy”, zuchy, harcerze starsi i wędrownicy innych drużyn Hufca Zamość pod opieką instruktorów i rodziców, wędrowali śladami powstańców styczniowych ze Zwierzyńca na Wzgórze Polak w Panasówce, pokonując ok. 10 km. Na Wzgórzu Polak, w miejscu, w którym 3 września 1863 r. odbyła się jedna z większych bitew Powstania Styczniowego i - co najważniejsze - zwycięska dla strony polskiej, czekali na uczestników członkowie Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji. Zaprezentowali oni uczestnikom rajdu uzbrojenie i mundury powstańców oraz przygotowali ogniska, przy których wszyscy mogli się ogrzać i odpocząć. Rajd zakończył się w Zamościu na Rynku Wielkim, gdzie złożono pamiątkowe kwiaty i znicze na płycie Józefa Piłsudskiego.

          • Apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

          • A jak ciebie kto zapyta:

            Kto ty taki, skąd ty rodem?

            Mów, żeś z tego łanu żyta,

            Żeś z tych łąk, co pachną miodem.

            Mów, że jesteś z takiej chaty,

            Co Piastowską chatą była,

            Żeś z tej ziemi, której kwiaty

                                               Gorzka rosa wykarmiła.                               

            Maria Konopnicka "Polska - moja Ojczyzna"

            10 listopada cała społeczność naszej szkoły uroczyście uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas V - VIII pod kierunkiem p. Małgorzaty Kociuby. W montażu słowno-muzycznym przypomnieli wszystkim zebranym najważniejsze wydarzenia związane z istnieniem państwa polskiego. Wiersze i piosenki patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły i uroczysty nastrój, co niewątpliwie przyczyniło się do do głębszej refleksji nad tym wyjątkowym dla każdego Polaka świętem.

          • "Szkoła do hymnu"

          • Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...

            W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła przyłączyła się do VI edycji ogólnopolskiej akcji pt. „Szkoła do hymnu”, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

            W ramach tej akcji dnia 10 listopada, punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami uroczyście zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.

          • Konkurs plastyczny "Historia mojej małej ojczyzny – wspomnienia o żołnierzach AK Inspektoratu Zamość"

          •  

             

            W dniu 09.11.2023 w Przygranicznym Centrum Kulturalno – Konferencyjnym w Dołhobyczowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Historia mojej małej ojczyzny – wspomnienia o żołnierzach AK Inspektoratu Zamość.

            Celem Konkursu było przybliżenie historii oraz pogłębienie wiedzy o organizacji i działalności Armii Krajowej.

            Organizatorem konkursu był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło w Dołhobyczowie, Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie oraz Stowarzyszenie Robim Co Możem z Ulhówka. Sponsorem wydarzenia był IPN Oddział w Lublinie oraz ŚZŻAK Odział Zamość.

            Na konkurs wpłynęły 124 prace.

            Poziom konkursu był bardzo wysoki. Komisja miała trudne zadanie, aby wytypować najlepsze prace. W pracach konkursowych było widać znajomość tematyki dotyczącej działalności Armii Krajowej.

            Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział  ośmioro uczniów - 1 uczeń z klas I - III , 7 uczniów z klas IV-VIII.

            Uczniowie naszej szkoły  odnieśli sukcesy w tym konkursie.

            W I kategorii kl. I-III Jakub Banach zajął I miejsce, w III kategorii kl.VI-VIII uczennica kl.VIII Emilia Wojciechowska zajęła III miejsce, Gabriela Tyszko uczennica kl.VI otrzymała wyróżnienie.

            Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Są nimi: Hubert Todys, Julia Świergoń, Marta Kowalik, Izabela Pikuzińska i Julia Decyk.

            Prezentowane na wystawie prace  uczniów wyróżniały się ogromną pomysłowością, indywidualnym i bardzo ciekawym podejściem do tematu.

            Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

          • Próbna ewakuacja

          • W dniu 9 listopada, w trosce o bezpieczeństwo uczniów, odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja. Po sygnale dźwiękowym uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi i udali się na miejsce zbiórki, czyli boisko szkolne. Następnie Pani Dyrektor Annie Budenko zostały przekazane informacje na temat stanu liczebności klas.

            Celem przeprowadzonych ćwiczeń było uświadomienie uczniom, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia oraz sprawdzenie znajomości procedur wśród nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. 

            Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami. Wszyscy wykazali się wiedzą, jak powinni zachować się w takich sytuacjach.

          • "Szkoła pamięta"

          • Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności.

            W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzali pobliskie cmentarze oraz miejsca pamięci, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.

            Uczniowie klas I-VIII wzięli czynny  udział w akcji  „Światełko dla poległych żołnierzy” organizowanej przez Szkolny Klub Miłośników Historii, przynosząc znicze, które zostały zaświecone na grobach bohaterów I i II wojny światowej.

            Klasa V oraz harcerze z 4. DH "Morusy" odwiedzili lokalne miejsce pamięci -  Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Uczniowie zapalili znicze i zapoznali  się z historią tego miejsca. Starali się zrozumieć, czym jest odwaga, poświęcenie i ofiara żołnierzy, którzy walczyli we wrogich sobie armiach. 

            Członkowie Szkolnego Klubu Miłośników Historii odwiedzili Cmentarz Rzymskokatolicki w Szczebrzeszynie - jedną z najstarszych nekropolii w regionie, który skrywa wiele ciekawostek historycznych. Mało kto wie, że spoczywa na nim babka papieża Polaka Jana Pawła II, znajduje się tam również grób ostatniego Żyda ze Szczebrzeszyna oraz kwatery zasłużonych partyzantów Armii Krajowej, którzy zginęli w bitwie pod Osuchami. Pięknie rzeźbiony z piaskowca jest nagrobek babki papieża Polaka, Jana Pawła II, która zmarła w latach 50-tych ubiegłego wieku. Ród Kaczorowskich, z którego wywodziła się matka Karola Wojtyły, pochodzi z niedaleko położonego Michalowa.

            Wśród drzew na cmentarzu jest uliczka zwana Aleją Zasłużonych. Spoczywa tu Zygmunt Klukowski, miejscowy lekarz, regionalista i społecznik.

            Członkowie Szkolnego Klubu Miłośników Historii w imieniu społeczności uczniowskiej naszej szkoły, chcąc złożyć hołd poległym za naszą wolność, odwiedzili groby żołnierzy AK, BCH w Szczebrzeszynie, Wielączy, Bodaczowie oraz  grób dr. Zygmunta Klukowskiego.

             

          • Wycieczka do Zamościa

          • 31 października uczniowie wzięli udział w pełnej atrakcji wycieczce do Zamościa. Pierwszym punktem programu był seans w CKF Stylowy. Film pt. "Siła naszych marzeń" wywarł na wszystkich widzach duże wrażenie. Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie, była Komenda Miejska Policji w Zamościu. Uczestnicy wycieczki poznali pracę policjanta, mogli również zwiedzić budynek Komendy. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, które dla nich przygotowano i z żalem opuścili mury Komendy Miejskiej. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w redakcji Kroniki Tygodnia. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje czasopismo i poznali tajniki pracy dziennikarza. Po pełnym wrażeń dniu, zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domów.

          • XXIII Dzień Papieski "Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia"

          • 16 października obchodzony jest Dzień Papieski. W tym roku upłynął on pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia” Hasło zaczerpnięte zostało z encykliki św. Jana Pawła II „ Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia. Celem spotkania było promowanie nauczania papieża Wojtyły.

            Uczniowie klasy V przy wsparciu uczniów z klas starszych przygotowali apel upamiętniający postać Papieża Polaka.  Podczas słowno-muzycznego montażu przedstawili najważniejsze fakty z życia Karola Wojtyły i utwory muzyczne, ściśle związane z jego osobą. Uczczono w ten sposób 45. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

          • Nagrody Edukacyjne Burmistrza Szczebrzeszyna

          • 19 października Burmistrz Szczebrzeszyna p. Henryk Matej wręczył Nagrody Edukacyjne uczniom wyróżniającym się w nauce. Nagrody za wysokie wyniki w nauce lub wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2022/2023 odebrali: Hubert Todys, Alan Stropek, Jakub Chwil, Emilia Wojciechowska, Cezary Szajba, Dawid Maślany, Anna Głąb, Kacper Głąb, Maja Góreczna.

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom i życzymy dalszych sukcesów

          • Rejonowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym

          • W dniu 18.10.2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie odbyły się Rejonowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym.

            Naszą szkołę w kategorii chłopców starszych reprezentowali uczniowie klasy VII: Ksawery Duda i Szymon Popek. Chłopcy zajęli IV miejsce w Półfinale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym.                                                                     

            Serdecznie gratulujemy!

          • XIV Biegi Terenowe im. Bronisława Pietruszyńskiego

          • 17.10.2023 r. na Stadionie miejskim w Szczebrzeszynie odbyły się XIV Biegi Terenowe im. Bronisława Pietruszyńskiego. Naszą szkołę reprezentowała bardzo liczna grupa uczniów z klas IV - VIII  - miłośników aktywnego wypoczynku.                                                

            I  miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął uczeń klasy VII - Ksawery Duda.              

            Serdecznie wszystkim gratulujemy!

          • Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym

          • W dniu 11.10.2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym.

            Naszą szkołę w kategorii chłopców starszych reprezentowali uczniowie klasy VII: Ksawery Duda i Szymon Popek, którzy zajęli II miejsce.                                                                          

            W młodszej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mateusz Domienik i Jakub Kłus,  którzy zajęli III miejsce.

            Do etapu Rejonowego awansowała drużyna chłopców starszych.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Ślubowanie Pierwszoklasistów

          • W środę 11 października 2023r. miała miejsce uroczystość pasowania na ucznia. Głównym celem uroczystości było oficjalne włączenie uczniów klasy pierwszej do społeczności uczniowskiej. Ślubowanie uświetnili swoją obecnością rodzice pierwszoklasistów, przedszkolaki oraz uczniowie klasy drugiej i trzeciej z wychowawcami. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną, podczas której zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Następnie Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły a aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała Dyrektor Szkoły Pani Anna Budenko.

            Na zakończenie uroczystości popłynęły życzenia. Pani Dyrektor życzyła pierwszakom, aby zawsze były dumą nie tylko dla swoich rodziców, ale dumą szkoły i dumą Ojczyzny.

            Po zakończeniu części oficjalnej rodzice zaprosili dzieci na przygotowany dla nich poczęstunek.

            Ten dzień z pewnością na długo zostanie pierwszakom w pamięci!

             

             

             

             

          • Zlot harcerski w Starosielu

          • W dniach 7-8.10.2023r. w Starosielu odbył się kolejny Zlot Hufca, w którym uczestniczyli harcerze z - działającej przy naszej szkole - 4. DH "Morusy". Program Zlotu składał sie m.in z: wyprawy do cerkwi w Dubience, szkolenia z pierwszej pomocy, spotkania ze Strażą Graniczną, świeczowiska, szuranek oraz gry terenowej.

          • Spektakl słowno-muzyczny pt. "Powstanie Styczniowe"

          • W piątkowy wieczór, w dniu  6 października 2023r. uczniowie ze Szkolnego Klubu Miłośników Historii wraz z panią Małgorzatą Kociubą wzięli udział w spektaklu słowno–muzycznym pt. ”Powstanie Styczniowe” w wykonaniu  - Jerzego Zelnika i Wojciecha Świętońskiego. Przedstawienie miało miejsce w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie, w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

            Poprzez  prezentowaną podczas spektaklu wspaniałą ikonografię, muzykę, poezję i przekaz słowny uczniowie mieli możliwość dogłębnie i szczegółowo zapoznać się z sytuacją polityczną Polaków i wielkim zrywem narodowym na naszych ziemiach w II połowie XIX wieku. Spektakl był nie tylko ucztą muzyczno-poetycką, ale również wspaniałą lekcją historii dla młodego pokolenia.

          • Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym

          • W dniu 06.10.2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym.

            Naszą szkołę w kategorii chłopców starszych reprezentowali uczniowie klasy VII: Ksawery Duda i Szymon Popek. Chłopcy zajęli II miejsce .                                                                          

            W młodszej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mateusz Domienik i Jakub Kłus Chłopcy zajęli I miejsce.

            Obie drużyny awansowały do etapu Powiatowego.                                                                    

            Serdecznie gratulujemy !

          • "Sprzątamy Dla Polski"

          • W środę 4 października 2023 roku odbyła się kolejna, VI edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy Dla Polski”  Organizatorem inicjatywy była Fundacja „Sprzątamy dla Polski”. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. W poprzedniej edycji akcji, która odbyła się 21 kwietnia 2023 r., wzięło udział 500 tys. osób.

            Akcja skierowana jest w szczególności do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, organizacji pozarządowych, społeczności lokalnych oraz innych grup społecznych.

            Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Cel ten osiągany jest na dwa sposoby - finał każdej edycji #SprzątamyDlaPolski polega na masowej akcji sprzątania świata. Poprzedza ją kilkutygodniowy cykl edukacyjny skierowany do szkół i przedszkoli.

            Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci uczniowie sprzątali teren wokół  szkoły.