• Laboratoria Przyszłości

        •  

          LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją stało się stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          Celem LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych, prowadzonych przez jednostki samorządowe, w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka). W ramach Programu szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

           LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

          W ramach LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI nasza szkoła otrzymała od państwa (uzależnione od ilości uczniów uczęszczających do szkoły) wsparcie finansowe w kwocie 60 000 zł., dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętnośc

          Zakupione wyposażenie w ramach Programu Laboratoria Przyszłości:

          - Drukarka 3D z pakietem dydaktycznym

          - Laptopy

          - Tablety

          - Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami

          - Stacja lutownicza HOT AIR z grotem

          - Aparat fotograficzny

          - Kamera przenośna cyfrowa Sony

          - Statyw do aparatu i kamery

          - Filamenty

          - Długopisy BANACH 3D

          - Mikrofon kierunkowy

          - Zestaw oświetleniowy

          - Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery

          - Zestawy edukacyjne LEGO

          - Klocki Gigo - warsztat robotyki

          - Roboty terenowe

          - Roboty SkriBot

          - Roboty Photon EDU

          - Maty edukacyjne

          - Pro-Bot

          - Oprogramowanie Probotix

          - Laminator

           W roku szkolnym 2022/2023 ww. wyposażenie wykorzystane zostało do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu Laboratoria Przyszłości oraz doposażenia i unowocześnienia bazy szkolnej. Uczniowie mogli poszerzać wiedzę i rozwijać zainteresowania. W czasie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych poznawali tajniki obsługi drukarki 3D, budowali z klocków roboty i programowali je. Członkowie koła teatralnego wykorzystywali aparat fotograficzny i kamerę do dokumentowania imprez szkolnych oraz działalności koła.

          Dokumentacja podejmowanych w ramach Laboratoriów Przyszłości działań  prowadzona była przy wykorzystaniu sprzętu fotograficznego zakupionego ze środków projektu.

          We wrześniu odbyły się pierwsze zajęcia robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków lego. Zestawy LEGO Education SPIKE Prime oraz Essential, to narzędzie dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażowali się w zajęcia edukacyjne, by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania. 

          Uczniowie zapoznali się również z drukarką 3D otrzymaną przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, poznali zasadę działania urządzenia oraz obserwowali proces drukowania modeli 3D.

          W październiku nauczyciele wykorzystywali  otrzymany sprzęt na wiele sposobów.  Sprzęt video przysłużył się do wykonania wspaniałych zdjęć i nagrań z akademii oraz promowania naszej szkoły na stronie internetowej.    

          Oto kilka najważniejszych wydarzeń,  podczas których korzystano z nowego wyposażenia :
          - Akademia z okazji ślubowania uczniów klasy pierwszej,
          - Akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej,

          W  listopadzie prowadzone były zajęcia, na których uczniowie poznawali  zasady obsługi drukarki 3D. Uczyli się jak zakładać i wprowadzić filament, kalibrować urządzenie i poziomować stół. Następnym krokiem było zapoznanie się z budową i działaniem drukarki 3D, obszarem roboczym czyli platformą. Ogólną zasadą działania, korzystającą z przyrostowej metody druku, która opiera się na warstwach.